Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 27. 06. 2024
Obecně hmyzu ubývá, a to velmi dramaticky. Ale když máte kousek květnaté zahrady nebo najdete ve městě zákoutí s neudržovanou zelení, může to stále krásně bzučet. A když propadnete pozorování bzučících tvorů a máte po ruce telefon nebo foťák, můžete zaznamenat i nějaké ty vzácné hmyzí návštěvy. Častokrát sem doputovaly přirozeně z jihu, protože je prostě tepleji. Pár ukázek nápadných druhů z Rožnovska, které se zde teprve nedávno zabydlely, vám nabízíme tady. A velké černé drvodělky tak tochu vynecháme, protože těch si už všimli asi všichni.
Začneme pískorypkou, kterou jsme zachytili na radhošťském hřebeni začátkem května. Pískorypka ryšavá (Andrena fulva) je velice časný druh, má proto huňatý kožich, díky kterému připomíná malého čmeláka. Vzácně je k vidění až v posledních 8 letech. Letos jich v okolí Pusteven bzučelo hned několik!
Stepnice dlouhorohá (Eucera longicornis) je vzácná samotářská včela. Díky dlouhatánským tykadlům máte pocit, že vidíte něco mezi kobylkou a broukem. Samečci jsou zprvu krásně hnědaví, časem šednou a pelichají. Zhruba po měsíci a půl se nechce věřit, že byli na jaře takoví frajeři.
Čmelák proměnlivý (Bombus humilis) nebyl před 20 lety vůbec nalezen, a to ani při rozsáhlém výzkumu čmeláků na Rožnovsku čítajícím mnoho tisíc pozorování. Teď je tady velmi početný, chce se říci, běžný. Má mnoho barevných forem, které někdy dokonce pocházejí z jednoho hnízda. V Česku se vyskytují 3 barevné formy, ale my jsme ho vždy viděli jen v té nejtmavší. Prostě takový skoro černý čmelák. Nárůst jeho početnosti je ale vskutku nebývalý.
Asi nejzajímavějším pozorováním letošního jara je smitilka pohřební (Melecta luctuosa). V Česku je zaznamenáno dosud jen 14 pozorování. Jedná se o druh ohrožený, zapsaný na Červeném seznamu bezobratlých do kategorie "ohrožený" podobně jako třeba modrásek černoskvrnný. Někdy se této smitilce říká taky stepnice kukačka, protože parazituje u jiných druhů samotářských včel. Princip je podobný jako mezi ptáky známá kukačka nebo u čmeláků parazitující pačmeláci.
A zatím poslední zajímavostí jsou právě vylétnuvší valchářky (též vlnařky nebo dříve bavlnice). Ta na fotce v galerii si staví hnízdo z nacupovanách rostlinných chloupků a je na první pohled trochu podobná vosám. Půjčila si jejich výstražné nápadně černožluté zbarvení. Samečci si agresivně hájí teritorium, což při troše štěstí je možné pozorovat na vlastní oči. Umí sundat z květu třeba i baculatou dělnici čmeláka.
A my netrpělivě čekáme zda a kolik letos vyletí pískorypek chrastavcových (Andrena hattorfiana), protože právě na tento ohrožený druh jsme se letos zaměřili při přípravě nových projektů na péči o beskydské louky.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Vloni hodně deštivý, předloni sychravý a mlhavý, letos
předletně příjemný. SalamandrVANDR byl letos na téma les.