Dobrovolníci zlomili rekord

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 19. 07. 2022

První letošní dobrovolnická akce v mokřadu se vydařila. Dobrovolníků přišlo dost, mokřad byl uklizen v rekordním čase a zbyl čas nejen na povídání o beskydských močálech, ale i na drobné zahradničení.

Dobrovolníci zlomili rekord

Pátek, polovina července, údolí Podolánky v Čeladné. Na mokřadní louce u lesní samoty Plucnarka je od rána živo. K našim terénním pracovníkům se přidala skupina dobrovolníků a společně tady uklízí posečený mokřad. Přesto, že letošní rok nepatří k těm úplně mokrým, místy tu zapadne i naše lehká a šetrná mechanizace – to se pak pro vyproštění seběhnou všichni okolo, a to včetně fotografa, proto takové akční fotky nepořídil. A občas si přitom někdo nabere vodu do holínek (jak tu v Beskydech říkáme „do gumáků“). Louku se nám letos podařilo uklidit v rekordním čase. Možná i díky tomu, že pitný režim dobrovolníků nám pomáhal zajistit náš partner pivovar Radegast a to v takových letních dnech určitě není k zahození.

O mokrou louku na Plucnarce pečujeme třetím rokem a to právě díky podpoře Radegastu. A i za tu krátkou dobu jde vidět, jak se pomalu spravuje. Ale protože byla dlouho bez péče, některé kytky z ní už úplně zmizely a asi by se jen tak nevrátily. Radegastův dar na péči o beskydské mokřady nám letos umožnil pro tohle místo udělat něco navíc: vysázet mokřadní rostliny vypěstované z místních semínek. Na pastvinách vracíme mateřídoušky a další druhy už chvíli, ale tohle byl první pokus na mokřadu. Tak se příští rok přijďte podívat, jestli tato mokrá louka rozkvete aspoň o trošku víc.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu