Voda pro krajinu

Ikona Voda Voda

Na podmáčených loukách a močálech se velmi špatně hospodaří. Technika i zvířata snadno zapadnou do bláta, proto taky bývala tato místa hospodáři často vysušována.

Voda pro krajinu


V minulosti se na mokřadech alespoň přechodně páslo nebo se pokosená tráva sušila na podestýlku pro dobytek na zimu. Dnes už se nedělá ani toto. Močály a podmáčené louky ale potřebují alespoň nějakou péči, aby je nevysušovaly rostoucí stromy a vysoká tráva. Bez péče se za pár let stane z podmáčené louky, kdysi plné života i v suchém létě, druhově chudý podmáčený les. K čemu jsou močály a podmáčené louky vlastně dobré? Nejen že jsou domovem dnes už vzácných zvířat a kytek, ale mají velký význam pro zdraví krajiny. Dokážou nasát a udržet velké množství vody a tím zpomalovat povodně. A potom tu vodu postupně uvolňovat, a tím mírnit sucho. Taky velmi účinně v horkých letních dnech ochlazujíkrajinu, a tak snižují extrémní výkyvy teplot.

Cíle projektu

Cílem projektu je pomocí jednorázového výřezu náletů a pokosení a uklizení hmoty oddálit zánik několika beskydských mokřadů. Po provedené péči budou mokřady zase mnoho let fungovat bez nutnosti pravidelného hospodaření.

Lokalizace

Beskydy, povodí řeky Ostravice

Období realizace projektu

2017 – 2019

Aktivity

  • Provedení obnovné péče na několika mokřadech – výřezy, kosení a úklid hmoty.
  • Informování – prostřednictvím komiksových pivních tácků, webových stránek.
  • Pořízení čelního nakladače k usnadnění vyvážení biomasy.

Financování

Celkový příspěvek od Arcelor Mittal 420 000,- Kč

Ke stažení

Tuto aktivitu sponzorují

Sponzor

Stručný přehled

- období realizace: 2017-2019
- obnovení péče na několika mokřadech
- informace (pivní tácky, komiksy)

Podobné aktivity

Ikona Voda Boj za vodu

Projekt je součástí dlouhodobé spolupráce s Plzeňským Prazdrojem – značkou Radegast – a je zaměřený na zadržování vody v krajině.

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu