Děláme s dobrovolníky motýlům místo pro život

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 24. 07. 2019

V Dolním Rozpitém na Dolní Bečvě je pěkná louka. Staráme se o ni už pět let a za tu dobu doslova rozkvetla, což neuniklo pozornosti motýlů.

Děláme s dobrovolníky motýlům místo pro život

V posledních letech dává domov dříve běžným, dnes už vzácným motýlům, jako je hnědásek kostkovaný, soumračník čárkovaný nebo perleťovec maceškový. Nejvzácnějším hostem je tady modrásek černoskvrnný, kterému se na louce líbí velké polštáře mateřídoušky.

Vloni na podzim se nám podařilo rozšířit pronájem i na okolní zarostlé pozemky. Ty mají zajímavou historii, protože se jedná o bývalé louky, odkud vyrážely ovce na letní pastvu na Radhošť a jejich majitelé si na tu dobu ještě pamatují

Zarostlé louky jsme na jaře vyřezali a s pomocí dobrovolníků z ON Semiconductor z Rožnova pod Radhoštěm uklidili. Rozšířili jsme tím životní prostor pro všechny barevné a zajímavé motýly. Až na vyřezaných loukách po pár letech pečlivé péče, kterou máme samozřejmě v plánu, vykvetou všechny ty barevné kytky, přiletí i motýli. Dobrovolníkům patří velký dík, protože s jejich nasazením a vytrvalostí jsou Beskydy zase o něco lepším místem pro život – ten motýlí.

Výřezy náletových dřevin jsme mohli provést díky podpoře z Grantového programu Plzeňského Prazdroje v rámci projektu To, co hlídá Radegast.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu