Kosíme smilku a vyhlížíme motýly

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 01. 08. 2019

Letos, stejně jako v předchozích letech kosíme smilkové louky. Jsou to louky dávající jen chudou sklizeň, leží vysoko na hřebenech a svazích hor.

Kosíme smilku a vyhlížíme motýly

Nejvíc užitky by z nich člověk měl, kdyby je nechal vypást ovcím, protože sena se z nich stejně moc nesklidí. Leží ale daleko od hospodářství, izolované v lesích, a tak je často jednodušší nechat je ležet ladem.

V horách jako jsou Beskydy má ale každá louka velký význam. Nabízí místo k odpočinku i nasycení všem poutníkům z říše zvířat jako jsou motýli nebo ptáci. A pokud louka pěkně kvete, může se z dočasného bydliště stát místo trvalého pobytu vzácných druhů. Louky na hřebenech hor taky vytváří krajinnou mozaiku, která dělá z Beskyd příjemné místo k životu. O všechny louky je ale potřeba se starat, jinak zarostou a postupně se změní zase v les, kterým kdysi dávno byly.

My se staráme o beskydské louky už skoro dvacet let. Spoustu luk na různých místech v Beskydech kosíme, některé vypásáme ovcemi. Nahrazujeme tak drobné hospodáře, kteří už nemůžou nebo nechtějí na horách hospodařit. S jejich souhlasem a podporou udržujeme v Beskydech pestrou krajinu i bohatsví druhů. Velkou odměnou nám je návrat modráska černoskvrnného na rožnovsko nebo nárůst velikosti populací dřív běžných motýlů, jako je soumračník čárkovaný nebo hnědásek kostkovaný.

Před pár lety jsme se začali starat o louku na Velkém ve Starých Hamrech. Po masivních výřezech smrků v horní části se velmi rychle obnovila louka. Tu pravidelně kosíme a spolu se zbývající částí louky taky vypásáme našimi ovcemi. Pečujeme tak téměř o pět hektarů luk uzavřených v lesích, které ale mají pro biodiverzitu Beskyd velký význam.

S péčí nejen o louku na Velkém nám finančně pomohl Nadační Fond Hyundai a nadace OSF díky projektu Pestré louky a lesy v Beskydech.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu