Jaké jsou Beskydy hory? Nejnovější beskydská stezka vám to poví

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 17. 03. 2023

CHKO Beskydy letos slaví 50 let a vůbec první akcí k připomenutí tohoto výročí bylo slavnostní otevření Beskydské horské stezky. Proběhlo ve čtvrtek 23. února za účasti starostů, lesáků, novinářů… a píšeme o tom proto, že jsme ji pro Správu CHKO vytvořili.

Jaké jsou Beskydy hory? Nejnovější beskydská stezka vám to poví

Jak už její název napovídá, je celá o horách, o Beskydech. Na 9 panelech (a 8 kilometrech) se tady dozvíte, jaké jsou Beskydy vlastně hory, v čem jsou jiné než většina ostatních hor u nás. Něco takového si na jednom místě můžete přečíst vůbec poprvé. Navíc s minimem textu, aby jej stihli přečíst i lyžaři, kterým je v zimním období stezka určena především. A pro ty, kdo neradi čtou i třeba jen pár vět, jsou tu obrazy. Není to totiž klasická naučná stezka, ty neděláme, jde spíš o galerii v přírodě. Každý z panelů je totiž zároveň velkým obrazem. Autorem obrazů, stejně jako autorem grafiky celé stezky, je Ivo Sumec. To je náš dlouholetý, řekněme už „dvorní“ grafik přes stezky, který zároveň vyučuje malbu na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Výchozími body stezky jsou Pustevny a horská chata na Martiňáku a naučná stezka tu byla už dřív. Týkala se přírody a historie, především partyzánů a dělali jsme ji před 15 lety také my. Když se ji Správa CHKO rozhodla obměnit, zvažovali jsme, jestli do toho jít. Myslíme, že v Beskydech je už docela „přepanelováno“, na nějakou stezku nebo alespoň informační panel tu narazíte na každém kroku. Proto jsme spíš proto, aby se aspoň některé stezky rušily. Pak jsme ale dokázali se Správou CHKO Beskydy najít společnou řeč v tom, že alespoň panely zmenšíme a neuděláme jim ani střechy, aby byly opticky menší. A hlavně se nám podařilo najít téma, které se do těch míst hodí a které nikde jinde v Beskydech představené není. A taky jsme našli formu, která může snad oslovit nejčastější návštěvníky této trasy, běžkaře na oblíbené strojově upravované stopě. Tak snad se i vám podoba panelů, obrazů v rámu s nevelkým textem, bude líbit. Jste zváni!

A pokud chcete vidět ještě aspoň jednu netradiční naučnou stezku (opět z dílny Salamandr & Ivo Sumec) nemusíte vůbec daleko. Stačí se vydat z Pusteven na opačnou stranu – na Radhošť. Víc tady.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu