Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 20. 12. 2020
Teď na Pustevny ani Radhošť rozhodně nechoďte. Není tam k hnutí a neužili byste si v klidu výhledy ani čerstvý vzduch. Ale až návaly lidí opadnou, určitě se tam jděte projít. Od října je tam nově rekonstruovaná naučná stezka. Je neotřelého vzhledu a vybízí k zamyšlení.
Naučná stezka na oblíbené hřebenovce z Pusteven na Radhošť je od roku 1980. Tehdy byla vybudána MNV Trojanovice „jako příkladný čin péče o přírodu”, jak uváděl dobový tištěný průvodce. Tato stezka vedla od chaty na Martiňáku přes Pustevny na Radhošť, s odbočkou na Kněhyni. Čas i drsnější horské počasí se na stezce denodenně podepisují, a tak byly v minulosti panely vyměňovány a měnila se i jejich náplň. V říjnu se nám konečně po měsících práce na textech a designu podařilo umístit její čtvrtou verzi. A ta rozhodně stojí za přečtení.
Opršené a vybledlé dřevěné panely zmizely a nahradily je elegantní a vcelku nenápadné „stolečky“ s graficky zajímavě zpracovanou informační tabulí. Ta je ze dvou vrstev nerezového plechu, do kterého je vyřezaný text i obrázky. Obrázkem je ale i samotná tabule, která není „normálně hranatá“, ale právě použitím dvou vrstev různě graficky řezaných plechů, je plastická. Celé to působí hravě a i bez čtení textů vybízí ke zkoumání a snad i zamyšlení. Neotřelý je i oficiální název naučné stezky – „Radhošťská ovčí dálnice“. Texty i grafika návštěvníkům vypráví příběhy o zdejších horách, které by bez ovcí a lidí kolem nich nikdy nebyly Beskydami, jaké známe. Nová tvář stezky by měla „ladit“ s dalším drobným inventářem na radhošťském hřebeni (lavičky a odpočívadla, rozcestníky atd.), který zde postupně obnovují obce Trojanovice a Prostřední Bečva a na jehož podobě se aktivně podílela i kancelář architekta Kamila Mrvy. Naučná stezka se tak stala první dokončenou etapou zamýšleného “zkrásnění” návštěvnické infrastruktury na hřebeni a dle informací ze zákulisí budou další prvky následovat v dohledné době. -
Zdroj: Jiří Lehký, Správa CHKO Beskydy
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
V prvním a jediném čísle zpravodaje roku 2020 si přečtete o tom nejzajímavějším, co se v Beskydech dělo.
V eshopu DarekProBeskydy.cz můžete koupit Beskydům dárek. Bezpečně, z tepla domova a klidně i na poslední chvíli.