První ovčí dálnice v Beskydech

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 20. 12. 2020

Teď na Pustevny ani Radhošť rozhodně nechoďte. Není tam k hnutí a neužili byste si v klidu výhledy ani čerstvý vzduch. Ale až návaly lidí opadnou, určitě se tam jděte projít. Od října je tam nově rekonstruovaná naučná stezka. Je neotřelého vzhledu a vybízí k zamyšlení.

První ovčí dálnice v Beskydech

Naučná stezka na oblíbené hřebenovce z Pusteven na Radhošť je od roku 1980. Tehdy byla vybudána MNV Trojanovice „jako příkladný čin péče o přírodu”, jak uváděl dobový tištěný průvodce. Tato stezka ved­la od chaty na Martiňáku přes Pustevny na Radhošť, s odbočkou na Kněhyni. Čas i drsnější horské počasí se na stezce denodenně podepisují, a tak byly v minulosti panely vyměňovány a měnila se i jejich náplň. V říjnu se nám konečně po měsících práce na textech a designu podařilo umístit její čtvrtou verzi. A ta rozhodně stojí za přečtení.

Opršené a vybledlé dřevěné panely zmizely a nahradily je elegantní a vcelku nenápad­né „stolečky“ s graficky zajímavě zpracova­nou informační tabulí. Ta je ze dvou vrstev nerezového plechu, do kterého je vyřezaný text i obrázky. Obrázkem je ale i samotná tabule, která není „normálně hranatá“, ale právě použitím dvou vrstev různě graficky řezaných plechů, je plastická. Celé to půso­bí hravě a i bez čtení textů vybízí ke zkou­mání a snad i zamyšlení. Neotřelý je i ofi­ciální název naučné stezky – „Radhošťská ovčí dálnice“. Texty i grafika návštěvníkům vypráví příběhy o zdejších horách, které by bez ovcí a lidí kolem nich nikdy nebyly Bes­kydami, jaké známe. Nová tvář stezky by měla „ladit“ s dalším drobným inventářem na radhošťském hřebeni (lavičky a odpočí­vadla, rozcestníky atd.), který zde postup­ně obnovují obce Trojanovice a Prostřední Bečva a na jehož podobě se aktivně podílela i kancelář architekta Ka­mila Mrvy. Naučná stezka se tak stala první dokončenou etapou zamýšleného “zkrásně­ní” návštěvnické infrastruktury na hřebeni a dle informací ze zákulisí budou další prvky následovat v dohledné době. -

Zdroj: Jiří Lehký, Správa CHKO Beskydy

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu