Jedenapadesát let v Trezoru

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 18. 03. 2024

Nestihli jste výstavu k padesátinám Beskyd? Máte novou šanci! Z Frýdku-Místku se přesunula na jih Beskyd, z muzea přímo do Trezoru.

Jedenapadesát let v Trezoru

Vloni jsme pro Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku vymýšleli a vyráběli výstavu, která připomínala 50. výročí vyhlášení CHKO Beskydy. V nabitém muzejním programu dostala prostor pouze necelého čtvrt roku, a proto ji leckdo nestihl navštívit. Nejen kvůli spoustě času a energie, které jsme do ní vložili, nás tedy těší, že je o ni zájem i dál.

A kde jinde by výstava našla lepší prostor, než v Horní Lidči, v novém Trezoru přírody? Právě ten totiž dává prostor pro představení 4 velkých CHKO moravsko-slovenského příhraničí včetně oněch připomínaných Beskyd.

Je to sice výstava dost jiná, než byla na původním místě – už není tak kompletní jako v původních pěti místnostech muzea – ale je jasné, že když výstavu uchopí někdo jiný a uzpůsobí ji jiným prostorám, že se promění. Každopádně většinu panelů tady uvidíte a tak se můžete podívat, jak se za to půlstoletí Beskydy proměnily.

A také spolu s námi můžete hledat odpovědi na otázky, co díky chráněné krajinné oblasti dnes získáváme. Co naopak ztrácíme? A zda vůbec má ještě dnes smysl Beskydy dál chránit? Možná čekáte, že na podobné otázky jsou přece odpovědi jasné, ale i když jsme se snažili předložít pár argumentů proti některým obecně používaným a dokola omílaným námitkám, odpovědi stejně zůstávají otevřené. Protože věci nebývají černobílé. A černobílá není ani ochrana přírody.

Takže i když to letos už vlastně ani není padesát, ale jedenapadesát let, věříme, že je tato výstava stále aktuální. A tentokrát není třeba spěchat, protože v Trezoru bude výstava až do konce roku.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Rekord v lese

V roce 2023 jsme vysadili do beskydských lesů dosud nejvyšší počet stromů.