Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 19. 01. 2024
Téměř 27 tisíc! Tolik stromů se nám vloni podařilo vysadit
do beskydských lesů. Zároveň to představuje náš nový rekord. Dosud nejvíc jsme vysadili v roce 2021, a to bylo o 3 tisíce stromků méně.
Vloni šlo především o jedle a buky a jako pomyslnou třešničku na dortu jsme přidávali plané třešně. Jedle v současných lesích Beskyd chybí nejvíc, listnáče se zase v některých místech hodí k narušení jednotvárnosti převažujících jehličnatých lesů. A třešeň? Ta je dnes v lesích vzácná a i když se jí vysazuje jen velmi málo, na pestrosti přidá hodně.
Sadili jsme v cenných územích, ale čím dál víc i mimo ně. V cenných územích jako jsou rezervace je občas potřeba dosadit některé druhy stromů. Mnohé rezervace i přes to, že bývají blízké přírodnímu stavu, byly v minulosti lidskými zásahy pozměněny a to se podepsalo na jejich pestrosti. Některé druhy v nich prostě chybí. Rok od roku se ale stále víc zaměřujeme na pozměněné lesy v okolí nejcennějších míst. Ty na tom často nejsou moc dobře, ale postupná dlouhodobá přeměna tu přidává další prostor pro vzácné druhy zvířat. A občas vybíráme i plochy uprostřed hospodářských lesů, kde výsadbami pomáháme tvořit centra pestrosti v jinak rozsáhlých monokulturách. Ale téměř vždy je to ve vyšších polohách Beskyd.
Jak jste asi už pochopili, nevysazujeme stromy na vykácených pasekách, ale využíváme menší volné plochy uprostřed vzrostlého lesa. Zakládáme tady tak kousky nového lesa, který vzniká pod tím starým s předstihem. Výsledkem je opravdu pestrý les – tedy takový, kde nejsou jen různé druhy stromů, ale rostou vedle sebe i stromy různého stáří. Navíc sázíme do malých skupinek a už tím se víc přibližujeme vzniku lesa v přírodě. A i když na mnoha plochách přidáváme třeba jen jedle, nevytváříme z nich monokultury. Vždy jde o místa, kde už rostou jiné dřeviny a my tam doplňujeme ty chybějící. Díky tomu zlepšujeme les na mnohem větší ploše.
K výsadbám používáme geneticky původní sazenice. Jsou vypěstované ze semen beskydských stromů s jedinečnými vlastnostmi, díky kterým přežily a stále rostou v těch nejcennějších částech CHKO. Malé stromky z nich pak vyrostou ve speciální lesní školce – bez chemie a delší dobu než obvykle. Jsou tak lépe připravené pro život na svazích a vrcholech Beskyd.
Rekordních 27 000 stromků jsme do Beskyd vysadili s pomocí dobrovolníků. Na 10 dobrovolnických akcích, které se uskutečnily jak na jaře, tak na podzim, se vystřídalo téměř 300 dobrovolníků. Pořádali jsme akce pro firmy i pro jednotlivce. A obrovskou práci odvedli i naši zaměstnanci.
Těší nás, že se nám daří domlouvat s nejrůznějšími majiteli nebo správci lesa, státními, obecními i soukromými. A především děkujeme našim dárcům! Hlavními partnery výsadeb stromků do lesa, bez kterých by náš rekord nebyl možný, jsou Finidr a Těšínské papírny, Brainmarket, Hyundai Motor Manufacturing Czech, Třinecké železárny, Vitesco Technologies Czech republic a Hypnosia. Díky patří i desítkám drobných dárců, kteří nás podpořili na www.darekprobeskydy.cz.
Chcete být naším dobrovolníkem? Tak čtěte tady.
Chcete se zařadit mezi firmy, které nám pošlou své zaměstnance a my z nich uděláme zodpovědné dobrovolníky? Čtěte tady.
Chcet koupit dárek Beskydům a podpořit výsadby stromů do Beskyd? Jděte sem.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Výstava k padesátému výročí CHKO Beskydy se přesunula z Frýdku-Místku do Horní Lidče.