Jedle v oblacích

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 24. 10. 2022

V sobotu 22. října jsme ještě za tmy nakládali do aut sazenice jedlí, krompáčky a další vybavení potřebné pro den strávený v lese s dobrovolníky. Východ slunce nás zastihl na místě setkání a už za bílého dne jsme stoupali na svah Malého Javorníku, kam jsme jedle sadili.

Jedle v oblacích

I přes nepříliš příznivou předpověď počasí dorazilo 12 lidí – srdcařů, kteří se rozhodli vykročit tuto sobotu ze své komfortní zóny a udělat něco pro Beskydy. I přesto, že museli vstávat brzo, že předpověď počasí slibovala déšť a my jsme slibovali dřinu ve svahu s krompáčkem v ruce.

Po úvodním slovu, kde jsme si řekli, proč budeme jedle sadit do starého lesa a ne na holinu, nám Martin Konupka ukázal, kde má stromek krček a jak ho správně zasadit. Potom už jsme si vzali krompáčky a kyblík s padesáti sazenicemi a doslova se rozlezli do svahu. A protože auto s "pitným režimem" z pivovaru Radegast, který výsadbu stromků podpořil, zůstalo dole na cestě spolu s dalšími sazenicemi, vysadil každý svou první padesátku rychle. Při rovnání zad jsme si všimli výhledů, které byly skoro jako z letadla, což v nás podpořilo týmového ducha a organizační schopnosti, takže kdo šel dolů k autu pro sazenice, vzal i pití pro sázeče ve svahu. Z lesa nás nevyhnal ani déšť, který nakonec nebyl ani tak silný ani dlouhý, jak slibovaly předpovědi, zato přišel dřív. Nakonec jsme zvládli vysadit všech 1 500 jedlí, které jsme dovezli. Všichni dobrovolníci pracovali s velkým nasazením a práce jim šla opravdu dobře od ruky. Nahodilá kontrola neodhalila ani jednu sazenici, která by se musela opravit, což je skutečně nevídané.

Příští rok všechny zúčastněné rádi uvidíme znovu, a to včetně bordera Kena.

Výsadbou jedlí do starého lesa jsme popořili jeho pestrost v několika směrech. Jednak jsme les obohatili o další druh, taky jsme mu založili další patro a v neposlední řadě jsme les připravili na budoucnost. Protože až se ten starý rozpadne, bude už pod ním fungovat les nový. Tyto jedle jsme vysadili díky podpoře Radegastu.

Líbí se vám co děláme? Podpořte naši práci na www.DarekProBeskydy.cz.

Po nás Beskydy...

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu