Sazeničky do sucha i do vodičky

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 19. 10. 2022


S podzimním sázením v beskydských lesích začínáme tento týden. V rámci rozcvičky jsme začátkem října sadili aspoň na loukách. Stromy to ale samozřejmě nebyly.

Sazeničky do sucha i do vodičky

Pestřejší louka – to je náš cíl na novém místě v Krásné pod Lysou horou, o které jsme spolu s Hyundaiem začali pečovat přesně před rokem. Po výřezu stromů a keřů a sečení přišlo na řadu sázení bylinek.

Celkem to bylo 11 druhů a určitě nemá smysl psát jejich seznam (nejlépe i s latinskými názvy, jak to mívají přírodovědci ve zvyku, že?), ale aspoň pro představu: Do podmáčených částí na okraje tůní šel krvavec a kostival, na suchá místa mateřídouška s hvozdíkem, a tam, kde to bylo „něco mezi“, kohoutek nebo bukvice. Společně s dobrovolníky s Hyundaie jsme tu nakonec vysázeli více než 1 000 sazeniček vypěstovaných ze semínek, která jsme si v Beskydech sami posbírali.

A proč vlastně sázíme? I když to na první pohled možná vypadá spíš jako zahrádkaření, o vytváření bylinkových zahrádek tu opravdu nejde. Tahle pracná záležitost má smysl na místech, která byla dlouho zanedbaná, třeba i hodně zarostlá, a která jsou buď už uzavřená v lesích, nebo louky blízko nich jsou kvůli minulému hospodaření už hodně chudé. Takže by byla jen malá šance, že se tu i po letech našeho snažení obnoví dřívější pestrost. A ta pak není jen hezká, když louky kvetou, ale přitáhne i motýly a další hmyz a vrátí tak na louky život.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Máme velké sítě

Po loňské zkušenosti s vlky jsme si letos pořídili vyšší ohradníky. O hodně.