Louky nám kvetou pod rukama

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 25. 05. 2022

Máme velkou radost. Louky v naší péči od jara kvetou a odměňují nás za naši práci. Právě teď na nich kvetou orchideje vstavače mužské. A radujeme se nejen ze vzácných a chráněných rostlin, ale i z toho, že louky jsou na první pohled díky mnoha dalším kytkám barevnější.

Louky nám kvetou pod rukama

Loukám prospívá pravidelná péče. Ať už je to sečení nebo pastva a ideálně obojí. A právě v tomto období můžeme na loukách na první pohled vidět, že se jim naše péče líbí. Louky začínají barevně kvést a objevují se na nich vzácné i běžné kytky roztodivných tvarů. Vstavače mužské vykvétají rády tam, kde jsme louky vysvobodili ze spárů křovin. Ale překvapují nás i leckde jinde. Často v místech, kde před pár lety kvetl jeden, jich je několik a tam, kde nebyl žádný, vyrostl první pionýr.

Na orchideje narazíte nejspíš na Horním Vsacku (údolí Vsetínské Bečvy) v bočních údolíčkách, kde se dochoval původní typ hospodaření často spojený s ručním sečením, pastvou ovcí a hlavně bez jednotných termínů zemědělských dotací. Zajděte se podívat do Dinotic v Halenkově, Uherské v Huslenkách nebo do Hovízek v Hovězí. Tady na mnoha loukách najdete barevné kvítí a určitě narazíte i na nějakou orchidej.

O louky na Horním Vsacku se staráme diky projektu LIFE Ze života hmyzu.


Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Máme ostříháno

Letos se stříhalo před zahájením pastevní sezóny přes 120 ovcí. Vlna i paznehty.