Magický příchod ovcí

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 04. 05. 2021

Konečně v Beskydech narostlo trochu trávy, a tak jsme mohli dát ovce na pastvu. Když se kdysi hnaly ovce na salaš, vždycky s tím souviselo mnoho zvyků, dnes bychom je spíš označili jako magické rituály. Ty měly jednak zajistit ochranu stád před zlými silami – mělo se za to, že při odchodu na salaš jsou ovce nejzranitelnější – a také zajistit úspěch celé pastevecké sezóny.

Magický příchod ovcí

Než majitelé svých pár ovcí přivedli do společného stáda, poplivali je a pokropili je svěcenou vodou. Po příchodu ke kolibě se muselo stádo třikrát obehnat kolem stromu, ideálně to měla být jedle, a znovu se ovce kropily svěcenou vodou (k tomu zase nejčastěji používali jedlovou větvičku). Velice důležitou záležitostí bylo rozdělávání „dřevěného ohně“, tedy ohně rozdělaného třením dřev. Ten nesměl po celou sezónu vyhasnout, jinak by to přineslo salaši neštěstí.

Kromě mnoha dalších zvyků a obřadů se ten den občas dodržoval ještě jeden, na první pohled poměrně nenápadný, ale o to magičtější, s kořeny hluboko v minulosti a s podobností napříč světem - do ocasu se ovcím vplétala červená pentle. To souviselo s prastarou vírou mnoha kultur, že před uhranutím ochrání právě něco červeného, na co se svede pozornost zlého ducha, který pak už neuškodí. Bylo jedno, zda to byl člověk nebo zvíře. Tak se malým dětem vázaly červené mašle k postýlce, nebo aspoň na ruku. A dodnes občas potkáte někoho, kdo má na zápěstí uvázanou sinější červenou nit. My jsme pentle ovcím nevázali a ani jeden z magických obřadů jsme neprovedli, tak nám držte palce, aby letošní sezóna byla úspěšná. (Ostatně i tohle „držte palce“ je původně magický rituál, který sám o sobě nepřináší štěstí, ale zastavuje moc zlých duchů :-) nebo přispějte na péči o voňavé pastviny na DárkuproBeskydy, ale v každém případě sledujte naše "seriály" o ovcích na tomto webu a facebooku.
Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Hledáme zaměstnance

Chce to v práci změnu? Chceš pracovat na čerstvém vzduchu? Máknout si? Pojď k nám!

Po roce u holiče

Holičství a psí salóny otevřou až po neděli. My jsem ovce nechali ostříhat už tento týden.