Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.
Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 11. 08. 2020
O mokřad Hutě ve Starých Hamrech se staráme už několik let. Letos jsme ho uklízeli s pomocí dobrovolníků. Díky nedávným dešťům jsme vyzkoušeli nepropustnost našich gumáků a sílu svalů.
V osm hodin jsme měli sraz na parkovišti blízko mokřadu Hutě. Někteří se už nemohli dočkat a přijeli s předstihem. Kdo si vzal holínky, neprohloupil. Letos bylo v mokřadu opravdu hodně vody. A kdo si přinesl i klobouk, udělal úplně nejlíp. Slunce svítilo skoro celý den.
S úklidem jsme začali na menší části pod elektrickým vedením, které říkáme Jankula. Už tady se někteří propadli do močálu, který je s mírným mlasknutím vyzul z gumáků. Na dobré náladě to ale nic nezměnilo. Ženy s hráběmi poctivě hrabaly na hromádky čerstvě posečenou hmotu a muži s vidlemi hromádky odnášeli do krajů. Po této rozcvičce jsme přešli zhruba 200 metrů na mokřad Hutě, který jsme posekali v předstihu s nadějí, že tráva trochu proschne a úklid bude snazší. Počasí ale stále řídit neumíme, a tak díky nedávným dešťům byla posečená tráva pořád hodně mokrá. Na sušších místech jsme si pomohli strojem, který trávu shrabal do řádků. Na plachtách jsme ji potom odtahali do krajů. Tam, kde bylo vody po kotníky, jsme hrabali ručně a použili osvědčený model z rozcvičky.
V Beskydech mokřadů moc není. Ten na Hutích je jen malým pozůstatkem dříve daleko rozsáhlejších mokřadů, které byly kolem Velkého potoka a zanikly s výstavbou přehrady Šance. Každý mokřad potřebuje nepravidelnou péči, kdy se poseče a hmota se z plochy odklidí. Jenom tak může dlouhodobě fungovat v krajině jako houba - když je vody moc, tak ji zadržet a když je vody málo, postupně ji uvolňovat a udržovat tak při životě vše, co je na vodě závislé. Pokud se nechá mokřad zarůst, převáží v něm odolnější druhy bylin a postupně se změní v les nevalné kvality. V porovnání s fungujícím mokřadem, který může být domovem řady zvířat od obojživelníků, přes plazy až k hmyzu, je takový les poměrně pustým a hladovým místem.
Asi v každém beskydském mokřadu někdy zapadl vůz i s koňmi nebo voly. Tak i nám zapadl stroj a bylo potřeba několika silných mužů, kteří ho vytlačili zpátky na pevnou zem. Stroj nám totiž pomáhal s hrabáním a taky díky jeho pomoci jsme mohli úklid ještě v pátek dokončit.
Všem dobrovolníkům moc děkujeme za jejich čas a práci.
Tuto akci jsme organizovali spolu s Radegastem, který je naším dlouhodobým partnerem. Díky jeho podpoře pečujeme i o další beskydské mokřady.
Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Pozvánka na Farmářský den aneb cesty ke kořenům, které pořádá Valašské ekocentrum z Valašského Meziříčí.
Pozvánka na přednášku s exkurzí na téma hospodaření s vodou v krajině. Akci pořádá Valašské ekocentrum.