Putování za motýly na Kamenné

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 28. 06. 2019

Letošní Vandr byl ve znamení motýlů, a proto byl průvodcem nejen Vojta Bajer se svým vyprávěním o vývoji krajiny, přírody a osídlení, ale přijel za námi i Lukáš Spitzer z Muzea regionu Valašsko, aby nám něco pověděl o motýlech.

Putování za motýly na Kamenné

Nenáročná procházka začala velmi strmým stoupáním. Potřebovali jsme se totiž dostat až na „střechu“, jak by se Kamennému dalo říkat, protože výhledy jsou odtud právě jako ze střechy – člověk stojí vysoko nad okolní krajinou a všechny kopce má blízko přímo pod sebou.

Už na první zastávce v prudkém stoupání jsme si povídali o těžkém životě místních lidí. Snažili jsme si představit, kolik jim dalo práce přeměnit lesy na pole a pastviny a jak chudou úrodu taková pole asi dávala. Na dalších zastávkách jsme si povídali o ekologických katastrofách, které v minulosti utvářely krajinu a budou ji zřejmě utvářet i v současnosti. Postupně jsme se prokousali historií až k současné práci, kterou Salamandr na Kamenném dělá. Povídali jsme si o tom, proč ji dělá a jaká je asi budoucnost luk, na které jsme mezitím došli.

Nahoře už na nás čekal náš host, Lukáš Spitzer – kurátor entomologické sbírky Muzea regionu Valašsko, který nám velmi zajímavě povídal nejen o místních motýlech, ale taky o motýlech migrujících. Všichni jsme byli překvapeni schopnostmi motýlů orientovat se v krajině při dlouhých poutích a dozvěděli jsme se, jak motýla držet v ruce, abychom mu neublížili.
Kolem poledne jsme pozvali všechny zúčastněné k ohni na opékání špekáčků. Seděli a povídali bychom si asi déle, kdyby se v dálce neozvala bouřka a nezahájili jsme raději pomalý ústup z hřebene do údolí. Nakonec jsme si vyzkoušeli i pochod v pláštěnkách, který ale nikomu náladu nezkazil. Velkou pochvalu si zaslouží hlavně děti, které v horku i v dešti vydržely vytrvale šlapat se svými rodiči.

Chcete příští rok vyrazit na Vandr s námi? Stačí jít na www.DarekProBeskydy.cz a koupit Beskydům dárek. Odměnou vám bude nejen dobrý pocit, ale i pozvání na další Vandr.

Díky podpoře z Grantového programu Plzeňskho Prazdroje prostřednictvím projektu To, co hlídá Radegast jsme mohli na Vandr pozvat odborníka na motýly a nabídnout malé občerstvení.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu