Sázíme (na) dárce

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 28. 03. 2023

V loňském roce se dárci z řad jednotlivců i firem podíleli na financování naší práce rekordními 39 %. Velmi příjemně nás překvapilo, že navzdory válečné nejistotě a očekávané celosvětové ekonomické recesi byli ochotni přispět na péči o přírodu Beskyd zase o něco víc než v předchozím roce. S každou firmou, která má zájem nás podpořit, jednáme individuálně a vybíráme téma i aktivity podle jejich požadavků. Dárcům z řad jednotlivců potom každoročně nabízíme Salamandr Vandr – komentovanou procházku po místech, kde jejich peníze pomáhají. 

Sázíme (na) dárce
Foto: Robin Nevřala, Radegast

A tak si náš dlouholetý podporovatel – Plzeňský Prazdroj – vzal pod svá pomyslná křídla mokřady. Téma vody je pro svět pivovarnictví minimálně stejně důležité jako pro beskydské žáby a čolky. Díky jejich značce Radegast pečujeme o několik beskydských mokřadů, ale taky vysazujeme do někdy jednotvárných lesů sazenice jedlí, aby byly za pár let pestřejší a přilákaly víc lesních obyvatel.

Další dlouholetý partner automobilka Hyundai z Nošovic zase podporuje péči o Beskydské louky a pastviny se zaměřením na jejich pestrost. Už několikátým rokem díky jejich prostředkům můžeme pečovat o 50 luk, na které mimo jiné vysazujeme sazenice původních druhů rostlin a vracíme jim tak jejich původní druhové bohatství. A nejen to. Mohli jsme taky obnovit zarůstající louku na Borovém a provedli jsme výzkum kriticky ohroženého modráska černoskvrnného. Díky tomu víme, že se od roku 2010 počet míst, kde tento vzácný motýl žije, víc než zdvojnásobil. A připisujeme to na vrub taky naší vytrvalé péči.

Firma Votamax a jejich internetový obchod Brainmarket podporuje výsadbu stromů. Díky nim a jejich zákazníkům vysazujeme do beskydských lesů šetrně vypěstované zasenice stromů s původní beskydskou genetickou výbavou. Už jsme jich do Beskyd s jejich podporou vrátili víc než 17 tisíc. Podobně jedna z největších tiskáren knih v Evropě – Finidr – podporuje výsadbu původních lesních dřevin. Jen za loňský rok to bylo víc než 13 tisíc stromů.

ČEZ se zaměřuje na motýly. Pod vedením vysokého napětí totiž v krajině vznikají migrační koridory, které právě motýli často využívají. I díky nim jsme si spolu s entomology tuto teorii mohli ověřit. A podporují nás i další firmy a jednotlivci i celé rodiny, které nám po menších či větších částkách přispívají na zimní krmení pro ovce, nákup nových ovcí nebo na obnovu rychle stárnoucího vozového i strojového parku. Letos si díky nečekané velmi štědré podpoře manželů z Rožnova můžeme pořídit nový shrnovač sena.

Některé firmy nám "půjčují" své zaměstnance, se kterými potom v rámci dobrovolnických akcí na jaře a na podzim vysazujeme stromky nebo v létě uklízíme louky. Kromě těch největších dárců nám vloni několikrát přišli do lesa pomoct zaměstnanci NXP Semiconductors, Třineckých železáren, 3Pillar Global, Nadace O2, kurýři z DHL, online knihkupci z Libristo.cz a zahájii jsme spolupráci se Skauty.

O Beskydy pečujeme už víc než 20 let a stále vidíme, že to má smysl. Důvěra podnikatelského sektoru i jednotlivých dárců v naši práci nás velmi těší a dává nám naději, že v tom nejsme sami.

Podívejte se, kdo stojí na naší straně.

Chcete se stát naším partnerem? Tudy prosím.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Připraveni na jaro

Pravidelnou jarní péči mají naše ovce už za sebou. Podívejte se na fotky.