Připraveni na jaro

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 11. 04. 2023

Máme ostříháno. Všech 135 ovcí má krátký letní sestřih a jako bonus jsme se jim podívali na kopyta a provedli manikúru. Ve velkém redyku (vyhnání ovcí na pastviny) nám brání už jen váhavý nástup jara. Zatímco před rokem v tuto dobu denní teploty šplhaly ke krásným 15 °C, letos je to sotva 5 °C. A to je na výšce trávy na pastvinách hodně poznat. Naštěstí ještě máme seno a kryté stáje, kde ovce vydrží, než opravdové jaro přijde i do Beskyd.

Připraveni na jaro

Stříhání ovcí je náročné nejen pro ovce, ale i pro střihače a manikéry. Ovce totiž nechodí do "kosmetického salónu" dobrovolně a taky v klidu neposedí. Byť zákrok trvá jen pár minut a je pro ovci bezbolestný, musí se k poslušnosti trochu přemluvit.

A právě všechna ta manipulace, která ještě navíc zahrnuje zhodnocení celkového zdravotního stavu, který je určující pro zařazení do jednoho z připravovaných stád, kontrola evidence a označení každé ovce zaměstná všechny volné ruce i nohy, jak je z fotek patrné. Letos navíc při stříhání ovcí probíhal sběr dat pro Veterinární univerzitu Brno, Fakultu veterinární hygieny a ekologie, která budou zpracována s cílem vyhodnotit stres zvířat při manipulaci.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu