Úklid mokřadu na Plucnarce

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 31. 08. 2020

V pátek 28. srpna jsme uklízeli mokřad na Plucnarce v údolí Čeladenky. S úklidem nám přijeli pomoct dobrovolníci a taky díky nim jsme práci stihli dokončit včas.

Úklid mokřadu na Plucnarce

V údolí Čeladenky bývalo kdysi mokřadů, močálů a rašelinišť mnohem víc, než kolik jich tam najdeme dnes. Jedním z posledních zbytků je louka na Plucnarce. Ve svahu sice kvetou hořce, ale spodní část je tak podmáčená, že není problém aby tam zapadla naše horská sekačka. Ne tak traktor, kterým sekali louku v minulých letech.

Svah s hořci sečeme už sedmým rokem, ale o mokřad pečujeme letos poprvé, a to díky podpoře Radegastu. Na jaře tady Správa CHKO Beskydy vybudovala několik tůní, do kterých už se pomalu stěhují první nájemníci. V jedné z tůní jsme pozorovali čolky, v jiné se koupala žába. I přesto, že mezi rostlinami žádné špeky nejsou, dává péče o mokřad smysl. Protože kdo ví, co na něm v příštích letech vykvete, když nedaleko odtud roste třeba masožravá rosnatka okrouhlolistá.

V pátek 28. srpna jsme společně s dobrovolníky uklidili posečenou trávu z celého mokřadu i svahu nad ním. Přestože ráno bylo velice chladné, den byl nakonec slunečný a velmi teplý. A tak se dalo vydržet i několikeré nabrání vody do gumáků. Vody bylo totiž na Plucnarce místy opravdu dost.

Všem dobrovolníkům moc děkujeme za jejich čas a práci.

Tuto akci jsme organizovali spolu s Radegastem, který je naším dlouhodobým partnerem. Díky jeho podpoře pečujeme i o další beskydské mokřady.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

6 000 stromů z eshopu

Lesy vysazujeme každý podzim. Letos to ale bude poprvé z prostředků eshopu BrainMarket, který nám za každý větší nákup daruje jeden strom. A ten my vysadíme.

Farmářský den

Pozvánka na Farmářský den aneb cesty ke kořenům, které pořádá Valašské ekocentrum z Valašského Meziříčí.