Kamenné

Ikona Louky Louky

Na Dolní Bečvě mezi Horním Rozpitským a Dolním Rozpitským potokem vede po hřebínku zelená turistická značka. Zhruba po 2 kilometrech prudkého stoupání vychází zelená značka na Kamenném.

Kamenné
Foto: Ondřej Bartoněk


V nadmořské výšce 700 metrů v délce necelého 1,5 kilometru se otevírají krásné výhledy do údolí Bečvy, na protější hřeben a taky na blízké louky.

Jak to bylo dříve

Na začátku 20. století bylo na Kamenném 18 chalup. Na loukách, mezích a v lesích se páslo na 50 krav a taky ovce a kozy. Většina dnešních luk na Kamenném jsou bývalá pole, kde se v kamenité půdě pěstovaly brambory, pšenice nebo oves. Od roku 2014 Salamandr s pomocí dobrovolníků louky uklízí, sklízí a přepásá. Těší nás, že zachováváme výhledy do krajiny i světlých zítřků.

A dnes...

Dnes na Kamenném najdeme velice pestrou přírodní mozaiku. Jsou tady pastviny se smilkou tuhou, louky, remízky, chladné lesy i hromady kamení, které se v létě krásně zahřívají. V Beskydech je málo podobných míst, kde by se střídala takto rozdílná stanoviště na poměrně malém území. Vzácných rostlin tady nenajdeme moc, snad jen z kraje léta orchideje vstavače mužské. Pozůstatkem pastvy jsou louky doprovázené mateřídouškou a nápadným růžovým hvozdíkem.

Kudy tam

Na louky dojdete zhruba po 3 km stoupání po zelené turistické trase vedoucí z Dolní Bečvy na Radhošť. Pokud chcete výlet spojit s návštěvou Radhoště, potom na rozcestí Radhošť – hřeben pod Hotelem Radegast odbočte po zelené. Zhruba po 3 km budete na místě.

GPS: N 49°28.03975′, E 18°13.36988′

Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku

Související aktivita

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu