Pod Juráškou

Ikona Voda Voda

Močál, bažina či podmáčená louka Pod Juráškou leží v Kněhyních hned vedle cesty na Pustevny. To nejvzácnější je chráněno jako přírodní památka. Louka je silně podmáčená a takových míst v Beskydech není moc.

Pod Juráškou

Kdo tu žije?

V tůních žijí čolci i obrovské dravé larvy vážek. Žáby sem chodí zjara klást vajíčka. Pokud zastihnete Jurášku v květu, budete překvapeni množstvím růžových mečíků, které tady vykvétají. Určitě najdete i řadu orchidejí, jako je prstnatec májový nebo prstnatec fuchsův. Zajímavý je i suchopýr, tráva, která v květu vytváří bílé chomáčky připomínající vatu.

Co tady uvidíte?

Koncem května tady začínají vykvétat orchideje a mečíky a kvetou až do konce června. To je močál nejkrásnější. Ale své kouzlo má i zjara, kdy je dobře přístupný a je dobře vidět do tůní. Louka je opravdu podmáčená, takže určitě bude líp, když si vezmete gumáky nebo aspoň nepromokavé boty.

Jak se o ni staráme?

Přírodní památku a přilehlé pozemky se podařilo v roce 2014 ČSOP Salamandr vykoupit a pod dohledem odborného botanika tady teď hospodaříme. V roce 2015 proběhlo v rámci projektu To, co hlídá Radegast bagrování tůní.

Kudy tam?

mapka, souřadnice: 49.4466258N, 18.2711542E

Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku

Související aktivita

Ikona Louky To, co hlídá Radegast

Projekt je zaměřený na péči o horské louky a prameniště na radhošťském hřebeni, o botanicky a entomologicky velmi cenné území.

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu