Máte louku a chcete ji vylepšit? 1. díl

Téma Název tématu

Je vaše louka sice zelená, ale nějak to není ono? Zmizelo z ní barevné kvítí a zůstala jenom tráva? Louka je jako orientální bazar – je tam toho hodně, je tam řád i chaos současně, jsou tam neviditelné vazby a vztahy. Výsledek je závislý na množství energie, kterou chcete investovat. Počítejte, že čas se tady měří na měsíce a roky. Určitě to ale stojí za to. Je to přece vaše louka.

Můžete nechat louku ležet ladem, zaroste křovím a uděláte radost ptákům. Ale pestrost zmizí. Můžete ji mulčovat, nic moc vás to nebude stát a vrátí se vám, co jste investovali – ani louka nebude za moc stát. Při dodržování několika pravidel však může vypadat pěkně a vytvořit domov řadě druhů hmyzu. Můžete taky investovat energie trochu víc a aktivně louku vylepšit. O tom v 2. díle.

Pozorujte

Vylepšování louky začněte pozorováním. Sledujte, jestli vám na ní roste tráva nízká, sotva do půl lýtek, řídká tak, že by jeden zaplakal nebo máte na louce trávu po pás a pomalu se v ní ztrácíte. V prvním případě se bude nejspíš jednat o louku sušší, na živiny chudou, zatímco ve druhém případě bude louka na živiny bohatá a možná i v některých místech podmáčená. Louky s nízkou trávou nejsou neduživou zmenšeninou luk bohatých na živiny. Většinou jsou na nich jiné druhy trav i bylin. Najděte si v okolí nějakou pěknou louku podobnou svým charakterem té vaší a podívejte se, co na ní kvete.


Sečte, ale s mírou

Beskydské louky jsou jednosečné nebo dvousečné. Ty na chudých půdách, kde je tráva řídká a doroste vám sotva po kolena, určitě stačí posekat jednou za rok. Naopak ty na živinami bohatých půdách, kde se vám při procházce ztrácí pes nebo menší děti, určitě potřebují sekat dvakrát ročně. Častěji by se měla sekat jenom místa, která z nějakého důvodu mají opravdu hodně živin, hlavně dusíku. Poznají se podle toho, že tam rostou kopřivy, šťovíky nebo bršlice kozí noha. Posečená hmota by se ale měla z těchto míst odvážet. Pokud se louky sečou častěji, nedochází k přirozenému přesévání dozrálými semeny a porost se ochuzuje. Když se louky nesečou vůbec, zarůstají a mění se na neprůchozí křoví. Nabízí se taky možnost sekat louku na části – třeba půlku dřív a půlku za dva týdny nebo i později nebo část louky jednou ročně a část dvakrát. Každá variabilita udělá přírodě jenom dobře. Ideální je, když se tráva po posečení na louce usuší. Při převracení a hrabání sena vypadávají cenná semínka. Úplně špatně je nechat posečenou trávu na louce ležet nebo ji hned sbalíkovat a odvézt pryč. Když se tráva nechá ležet na místě, v boji o světlo zvítězí jen dravé druhy a časem převáží nad těmi s drobnými kvítky, které tam voní a dělají nám radost. Vrstvu mulče taky často napadají houby a plísně. Celá louka takto časem získá jednotný a nudný ráz, kde převáží odolné druhy často schopné růst téměř všude. Balíkovat čerstvě posečenou trávu a odvážet ji pryč je špatné nejen kvůli semenům, ale taky kvůli všem zvířatům, které v louce žijí a vyvíjí se. V odvezeném balíku čerstvé trávy jsou vajíčka, larvy a kukly veškeré luční havěti, která si vaši louku vybrala za svůj domov. Zavedením správné péče může dojít po pár letech k návratu druhů samovolně. Bude o to rychlejší, o co byla doba nevhodné péče kratší a záležet bude taky na tom, jestli je blízko nějaká pěkná barevná louka, ze které se druhy můžou samy (třeba větrem) šířit.


Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu