Máte louku a chcete ji vylepšit? 2. díl

Téma Název tématu

Je vaše louka sice zelená, ale nějak to není ono? Zmizelo z ní barevné kvítí a zůstala jenom tráva? Louka je jako orientální bazar – je tam toho hodně, je tam řád i chaos současně, jsou tam neviditelné vazby a vztahy. Výsledek je závislý na množství energie, kterou chcete investovat. Počítejte, že čas se tady měří na měsíce a roky. Určitě to ale stojí za to. Je to přece vaše louka.

Můžete nechat louku ležet ladem, zaroste křovím a uděláte radost ptákům. Ale pestrost zmizí. Při dodržování několika pravidel však může louka vypadat pěkně a vytvořit domov řadě druhů hmyzu. Můžete taky investovat energie trochu víc a aktivně louku vylepšit. Jestli ale nemáte energie nazbyt, zpět do 1. dílu.

Pokud čtete tento díl, už jste se asi rozhlédli po okolí a víte, jak chcete, aby vaše louka vypadala a jaký je její potenciál. Asi jste už upravili sečení, pár let jste vytrvali a louka pořád nic. V tom případě je čas na aktivní vylepšování. Něco vám uteklo? Zpět do 1. dílu.

Vylepšujte

Když správné nastavení sečení nestačí nebo to chcete s loukou dotáhnout dál, je na řadě vysévání. Na začátku je otázka: Co vysévat? Rozhodně nejlepší je do volné přírody osivo, které má původ ve stejném regionu. Takže se poohlédněte po firmách v okolí, jestli tam některá nevyrábí luční směsi. Budete potřebovat směs bylin, trávy máte asi dost, že? Osivo by mělo být v regionu vypěstované a sklizené. Sídlo firmy ještě není známka regionality osiva. Pokud budete úspěšní, tak už stačí alespoň někde semínka zapravit do půdy. Můžete zkusit třeba pásy, na kterých nejdřív narušíte drn, aby semínka dopadla až na zem. Regionalitu původu osiva je důležité dodžovat hlavně v případě, že se pohybujete ve volné krajině. Tady je vhodné vylepšovat louku jen z místních zdrojů. Pokud si vylepšujete zahradu ve městě, je možné přimhouřit oko a raději použít osivo druhů rostoucích ve volné přírodě a sklizené někde v České republice (například Agrostis trávníky nebo Planta naturalis) než nechat hmyz vyhladovět případně použít osivo z některého hobbymarketu původem někde v EU. Pokud ale ve vašem případě poptávka převýší nabídku, budete se muset vydat pro semínka osobně do louky. Po celý rok od konce května do září sbírejte semínka kytek, které byste rádi ve své louce viděli. Nemělo by se ale jednat o totální vyhlazení druhu na sousedovic louce. Vždy sbírejte jen část semen, která najdete. Semínka můžete hned do louky vysévat. Při sklízení pozorujte, jestli sklízíte druh, který roste v řidším trávníku na sušším místě, třeba na okraji nebo se jedná o konkurenčně silný druh, který obstojí i ve vysoké trávě. Na své louce potom najděte podobné místo.

Před výsevem do samotné louky si trochu připravte půdu. Doslova. Vysévat byste měli na plošku, kde bude narušený travní drn, ideálně, když se třeba hráběmi nebo vertikutátorem dostanete až na minerální zem. Vytvořte si na své louce několik takových plošek. Bude stačit, když budou 1 x 1 metr velké, ale klidně větší. Tahle místa se pro vás stanou centry biodiverzity a budete předpokládat, že se z nich vámi vyseté druhy rozšíří do okolí. Semínka tam tedy vysejte a klidně i víc druhů najednou. Je dobré si polohu plošky zapamatovat nebo označit, abyste ji mohli kontrolovat. Lidská paměť funguje spolehlivě, do příštího roku minimálně polovinu plošek z mozku odmaže. Klíčení v přírodních podmínkách může být rychlé nebo vyžaduje nějaký podnět – třeba mráz – a může trvat až několik let. Proto vytrvejte a dejte semínkům čas. Některé rostliny taky prvních několik let mají jen přízemní růžice listů, než vykvetou. A některá semínka nevyklíčí nikdy. Většinou proto, že nebyla dost zralá nebo je něco sežralo.

Pokud si chcete hodně hrát, můžete některé druhy rozpěstovat v květináčích a do louky vysadit jako sazenice. My to takto děláme s mateřídouškou a hvozdíkem kropenatým. Jejich semínka jsou opravdu malá, ale dobře klíčí třeba na rašelinných tabletách. Sazeničky zhruba po 6 týdnech můžou ven na louku.


Chce to od základu nový trávník?

Zakládání nových trávníků a luk se nevěnujeme, takže vás odkážeme na ty, kteří to dělají už roky a v případě zájmu s nimi můžete nákup jejich travní směsi konzultovat–ČSOP Bílé Karpaty.

Souhrnné informace a popis metod najdete tady: článek Obnova luk regionální směsí osivia – jak na to

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu