1620

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 26. 09. 2023

V polovině září jsme zahájili výsadby sazenic rostlin. Letos poprvé se ve větší míře budeme věnovat nejen horským loukám, ale i mokřadům. Spolu s dobrovolníky z NXP Semiconductors a Pivovaru Radegast jsme během dvou dní vysadili krásných 1620 sazenic, které pro nás vypěstovala Oseva Zubří. Kdo si myslí, že sázíme nějaké špeky a vzácné druhy, měl by se k nám přidat, aby viděl, že do luk a mokřadů vracíme naprosto běžné rostliny, které tam dřív bývaly. Krvavec toten, bukvici lékařskou, mateřídoušku vejčitou nebo silenku nadmutou můžeme pořád ještě na pestřejších loukách potkat. Z mnoha míst ale zmizely a my chceme, aby beskydským loukám právě tyto rostliny dodaly pestrost, kterou kdysi mívaly. Protože pestrost květin se odrazí na pestrosti dalšího života na louce. Celkem jsme vysazovali 15 druhů, semínka pro sazeničky měla regionální původ a samozřejmě do mokřadů šly jiné rostliny než na hřeben Radhoště.

1620

Jak mokřad Hutě ve Starých Hamrech, tak louku přímo na radhošťském hřebeni bylo potřeba nejdřív uklidit. Na posečenou trávu jsme si vzali hrábě, vidle a plachty.

Na mokřadu Hutě nám díky vysokému pracovnímu nasazení všech přítomných a dobrovolníků zvlášť šla práce pěkně od ruky a zvládli jsme ji v rekordním čase. Mohli jsme se tak podívat hlouběji do močálu a vyzkoušet si ho na vlastní holínky.

Na Radhošti nám do práce hodně foukalo, což ale žádného dobrovolníka neodradilo ani neodfouklo. Taky jsme tady provedli kontrolu loňských pokusných výsadeb. Na mnoha ploškách už bylo vidět, jak se vysazené rostliny za rok rozrostly a hlásí se o prostor.

Jak se dělá pestrost se podívejte do fotogalerie.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Po roce na louce

S dobrovolníky z automobilky Hyundai z Nošovic jsme se potkali na louce. A společně jsme ji udělali pestřejší.