Po roce na louce

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 03. 11. 2023

V Krásné, v obci pod Lysou horou, jsme se jednoho krásného říjnového rána opět potkali s dobrovolníky z Hyundaie. To proto, abychom jednu z luk pod Lysou horou udělali zase o kousek pestřejší. Uklízeli jsme a sázeli, ale o les tu opravdu nešlo. 

Po roce na louce

Louka leží na svazích nad údolím Borového a tvoří okraj větší enklávy uprostřed lesů, takže už jen dojít sem z údolí chvilku trvá. A je to taky celkem do kopce. Ale protože někteří z dobrovolníků už tu v minulosti byli přidat ruku k dílu, věděli, že touto dobou všude okolo rostou houby, a tak se na tu cestu docela těšili.

Letos jsme začali úklidem posečené trávy a to hlavně proto, abychom měli prostor pro nejdůležitější úkol dne – sázení. Ale nesázeli jsme stromy, to rozhodně ne. Vždyť nám před třemi lety, když jsme tu začínali, dalo velkou práci, než jsme louku od stromů a keřů vyčistili. Tentokrát jsme sem vysazovali luční rostliny.

Se sázením jsme začali už vloni a tak jsme viděli, že se tu rostlinkám daří a že má smysl v této práci pokračovat. Na sušší část louky přišly druhy pastvin, hlavně mateřídouška a hvozdík, druhá část pak patřila rostlinám, kterým víc vyhovuje vlhko, jako je bukvice. Celkem jsme vysadili 1000 sazeniček, které pro nás vypěstovali v Osevě v Zubří přímo ze semínek posbíraných v Beskydech.

Kvůli špatnému počasí jsme letos už jednu takovou společnou akci s Hyundaiem museli zrušit, ale tenhle den nám to vynahradil. Celou dobu jsme měli krásně, a tak se dobrovolníkům (skoro) ani nechtělo domů. No, mrkněte na fotky.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

1620

V minulém týdnu jsme zahájili výsadby rostlin. Tentokrát nejen na horské louky, ale i do mokřadů.