Bagr, žába a dobrovolníci na Jurášce

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 03. 10. 2022

O mokřad na Jurášce pečujeme už několik let. Čas od času tam vybudujeme nějaké tůně pro vodní havěť, která to má v současné krajině čím dál složitější. Tůně můžou poměrně rychle stárnout a vytrácet se díky materiálu, který se v nich usazuje. A protože právě tento materiál slouží jako úkryt řadě zvířat a jejich larvám, budujeme raději tůně nové, než bychom ty staré prohlubovali a "čistili". Takže k pravidelnému úklidu mokřadu, rozumějte posečení a odklizení trávy, letos na svátek Svatého Václava přibyly i výsadby mokřadních rostlin k nově vybudovaným tůním.

Bagr, žába a dobrovolníci na Jurášce

S pracemi nám od rána pomáhalo sedm dobrovolníků, kteří ani nečekali na úvodní slovo a hned se pustili do práce. Vzhledem k počasí, které ve dnech před tím panovalo, to byla práce těžká. A tak statní muži uplatnili svou sílu a křehké ženy zase vytrvalost. S úklidem mokré trávy sice částečně pomohl stroj, ale protože mu prakticky pořád hrozilo utopení, pohyboval se raději jen po sušších částech mokřadu. Tráva se nakládala na plachty, s jejichž pomocí se tahala do krajů, a tak mokřad chvílemi vypadal skoro jako šachovnice.

Odpoledne vysadili dobrovolníci v okolí 8 nově vybudovaných tůní skoro 400 sazenic mokřadních rostlin. Vysazovat mateřídoušku a hvozdík do horských luk už umíme. S mokřadními rostlinami jsme začali teprve letos a sami jsme zvědaví, jak se bude rostlinkám v dalších letech dařit. Směs sazenic na přání, která obsahovala třeba kostival, štírovník bažinný nebo krvavec menší pro modráska bahenního, nám předpěstovala opět OSEVA PRO ze Zubří. Díky dobrovolníkům jsme všechny práce krásně stihli. Mokřad pod Juráškou tak je připraven na další sezónu a může přivítat zase o něco víc žab a vážek.

O mokřady pečujeme s podporou Radegastu.

Podívejte se do fotogalerie, jak šla dobrovolníkům práce od ruky, bagristovi od lžíce, i na prvního obyvatele tůněk.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Máme velké sítě

Po loňské zkušenosti s vlky jsme si letos pořídili vyšší ohradníky. O hodně.

Mlhavý SalamandrVANDR

Šestý ročník komentované procházky pro naše dárce – SalamandrVANDR – se letos konal na Radhošti. Mlhavé počasí mu dalo tu správnou atmosféru.