Máme velké sítě

Publikováno 07. 10. 2022

A nemáme v nich ryby, ale ovce. Řeč je o síťových ohradnících, které používáme na ochranu stád před útoky šelem. Po loňském roce, kdy nám vlci zredukovali stádo o 18 ovcí, jsme se rozhodli jednat. Nakoupili jsme na nejexponovanější pastviny, které jsou blízko vlčích teritorií, sítě vyšší než průměrná Češka. Vlci jsou šikovní skokami, ale přeskočit 170 cm dělá problém i jim. Ostatní stáda chráníme ohradníky vysokými 110 cm, což je o 20 cm víc než donedávna doporučovaná "bezpečná výška".

Máme velké sítě

Manipulace s těmito vysokými ohradníky je o dost náročnější nejen fyzicky, ale zabere asi 2x více času. Vyšší ohradníky jsou podstatně těžší a jejich instalace vyžaduje více síly, ale i během převozu zaberou více místa, o které je v autě s barely s vodou a dalšími potřebami, nouze.

Ve Starých Hamrech jsme letos zaznamenali zvláštní známky útoku i na tyto vysoké ohradníky – na několika místech, zejména na spodním nevodivém lanku, byly ohradníky děravé a zhruba 10cm zbytky byly poházené okolo. Člověk nemusí mít přebujelou fantazii, aby si představil, že takto poškodit ohradník by vlk určitě zvládnul. Možná se pokoušel k ovcím do ohrady prokousat, když se mu skok do výšky nezdařil. Kvůli nepřetržitému riziku útoku šelem udržujeme ohradníky pod patřičným napětím. K tomu nám pomáhají nejen bateriové zdroje, ale i solární panely, které za pěkných dní šetří energii akumulátoru. O to víc nám takto rozkousaná síť vrtá hlavou. Podívejte se na fotky.

Vlky v Beskydech vítáme, ale byli bychom rádi, aby zůstali na vnější straně ohradníků s našimi ovcemi.

Vybavení na pastviny exponované útokům šelem jsme si pořídili z projektu Ovečky a vlk, který byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu