Mlhavý SalamandrVANDR

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 26. 09. 2022

V sobotu 17. září jsme se s více než dvaceti našimi dárci a podporovateli setkali na Pustevnách. Na daleké i blízké výhledy jsme sice díky mlhavému počasí mohli zapomenout, zato jsme si ověřili, že teplá bunda a čepice se v Beskydech hodí prakticky celý rok. Čekalo nás putování po hřebeni ke kapli Svatého Cyrila a Metoděje a zpátky provázené vyprávěním, které spojovalo téma ovcí a toho, co na radhošťském hřebeni děláme my.

Mlhavý SalamandrVANDR

Průvodcem praxí ověřeným nám byl Vojta Bajer, který toho ví o salašnictví tolik, že by to vydalo na několik knih. Celou procházkou se jako červená nit vinul příběh o radhošťských salaších, které formovaly zdejší přírodu a krajinu a o tom, jak se snažíme v jejich odkazu pokračovat. Během více než čtyř hodin putování ke kapli na vrcholu Radhoště a zase zpátky jsme se věnovali horským loukám a tomu, jak se jim snažíme prospět my naší prací, k čemu taky sloužily radhošťské jeskyně a že Záryje opravdu není nic k jídlu stejně jako oměj tuhý moravský, který jsme si prohlédli. Na loučce schované před zraky turistů jsme provedli kontrolu výsadeb mateřídoušky, která nás překvapila svéhlavostí, s jakou se i tady v místech prakticky bez půdy a v nehostinném klimatu rozrůstá a tvoří voňavé koberce. Zájemci, což byli prakticky všichni účastníci, vyseli hrstičku semínek na čerstvě obnažené plošky hlíny a pomohli nám v naší snaze zvýšit pestrost zdejších luk.

Na SalamandrVANDR zveme každoročně naše dárce a podporovatele, protože jim chceme přímo v terénu ukázat, kde jejich peníze pomáhají.

Pokud chcete příští rok taky dostat pozvánku na SalamandrVANDR a podívat se na známá i neznámá místa jiným pohledem s výkladem průvodce nebo by se vám takový VANDR prostě líbil, klikněte na www.DarekProBeskydy.cz, podpořte dobrou věc a zašktněte políčko "Chci vědět, čemu slouží můj dárek". Pak máte pozvánku jistou

Zápisky z loňského Vandru jsou tady.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu