Co všechno vozíme na louky?

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 30. 08. 2023

Práce v terénu je náročná a málokdo ji dlouhodobě zvládá. Proto máme už několik let nouzi o zaměstnance. Péče o louky se ale necheme vzdát, a tak s pomocí sponzorů a dárců pořizujeme vybavení, které nám práci usnadňuje. Na prudkých beskydských svazích však pořád velkou část práce děláme docela obyčejně – ručně. 

Co všechno vozíme na louky?

Louka bez péče za pár let zaroste keři a stromy a změní se nejdřív v neprostupné křoví a za mnoho let z ní může být les. Nic proti lesu, ale do Beskyd patří i louky a pastviny. Vytváří tady nejen typickou krajinnou mozaiku a pouští do krajiny světlo, ale hlavně udržují pestrost rostlin a zvířat.

Lidskou sílu zatím na loukách nahradit neumíme. Třeba na prudkých svazích bývají stroje takřka k ničemu – buď se do svahu nevyškrábou nebo mají tendenci se převracet. Taky louky po větších výřezech náletových dřevin bývají pro stroje oříškem – malé pařízky totiž zákeřně číhají v trávě a stroje se do nich nechtěně zakusují, tupí a kazí. Servisního technika a náhradní díly potom potřebujeme častěji, než by bylo zdrávo. V mokřadech zase stroje zapadávají a hrozí, že se napijou víc, než by se nám líbilo. Tady opravdu nezbývá, než vzít do ruky křovinořezy, klasické hrábě, vidle a plachty. Máme ale i mnoho hektarů luk a pastvin, kde si se stroji pomůžeme. Ať už je to portálová nebo dvoububnová sekačka, obraceč sena nebo shrnovač biomasy. Tyto motorové pomocníky musíme na louky bezpečně dovézt a celý pracovní den je na každém kroku provázet, protože to pořád není traktor, ve kterém má řidič své sedadlo. Ale s prací výrazně pomůžou a částečně tak nahradí nedostatkové zaměstnance.

A potom tady jsou ještě ovce. Ty na pastviny vozíme v přepravníku zvířat za traktorem, ale nedostaneme se takto zdaleka na všechny pastviny. Takže často ovce převážíme na vozíku za terénním autem.

A nakonec ještě máme seno. Když se i na horách podaří nějaké nasušit, vozíme ho do seníku, který máme v našem sídle v Rožnově, kde ovce i zimujeme. Malé balíky naložíme na vozík do několika pater a opatrně je po strmých cestách vezeme pod střechu.

Podtrženo sečteno – vozík je naprosto základní výbava, která spolu s terénním autem umožní péči o louky a pastviny v horách. Proto jsme rádi, že díky Plzeňskému Prazdroji a .s. máme nový, pořádný a hlavně velký vozík, kam se vejdou i dva stroje a my můžeme efektivněji pracovat. Z prostředků Plzeňského Prazdroje jsme si dovybavili i strojový park a pořídili pracovní nádstavec dvoububnovou sekačku ke stávajícímu nosiči nářadí. Nenadálá potřeba servisu pro některý stroj nás tak v péči nezabrzdí.

A jak je to s těmi zaměstanci? Pokud tě láká fyzicky náročná práce venku za každého počasí a myslíš si, že ji vydržíš dělat víc jak měsíc, ozvi se Martinovi Konupkovi (martin.konupka@salamandr.info, 777 949 800). On se ti to bude snažit rozmluvit, ale pokud si budeš trvat na svém, rádi tě v týmu přivítáme.

Projekt Vozík pro louky a mokřady byl podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje.


Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Za motýly na louku

Louky v naší péči jsou domovem pestrých motýlů. Vzácných i obyčejných.