Za motýly na louku

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 23. 08. 2023

Hnědá, bílá, oranžová, modrá, červená a černá. Tyhle barvy a určitě ještě další můžete vidět na loukách v naší péči. Řeč ale není o barvě květin. Těmito barvami hýří motýlí křídla. Při péči o louky na motýly hodně myslíme a péči jim často šijeme přímo na míru. A má to smysl, motýli mají naše louky rádi.

perleťovec velký
perleťovec velký

Jak taková péče pro motýly vypadá? Není to zase až taková věda, ale trochu rozmyslu to chce.

Na každé louce necháváme kousky, které neposečeme a které zrovna kvetou. Někdy je to při kraji, někdy uprostřed. Motýli a další hmyz tak mají pořád alespoň nějaké jídlo a taky se mají třeba kam schovat, naklást vajíčka a podobně.

Většinu luk taky přepásáme ovcemi, které samy o sobě kopyty naruší travní drn a vytvoří malé plošky odhalené půdy. Ty mají ráda nejen semínka rostlin, ale i některé druhy hmyzu, které je vyhledávají ať už při kladení vajíček nebo na svatební tanečky.

Při výřezech náletových dřevin na loukách necháváme sem tam nějaký keř. To motýli taky oceňují. Někteří si na keře sedají a odtud hlídají svá teritoria, vyhlížejí samice nebo tam nocují.

Když máme víc luk vedle sebe, tak se snažíme neposéct je všechny v jeden čas, ale péči si rozdělit. Protože pouště mají motýli dost ve městech, kde na vysečených trávnících u domků a v centrech měst o kvetoucí kytku nezavadí. A vlastně ani louky v péči větších zemědělců, kteří v jeden čas na velkých plochách zabalí všechno živé do fólií obalených balíků, nejsou pro hmyz prostřeným stolem. Ale jsou i výjimky a my nechceme nikoho za jeho přístup kritizovat. Jen se prostě díváme na péči o louky i očima hmyzu. Takže naše louky nemusí vždycky působit úplně uklizeně, někdy můžeme působit jako trochu divní hospodáři, když sečeme louky oproti jiným vlastně pozdě, ale máme to promyšlené a děláme to s důrazem právě na luční život.

O kriticky ohroženém modráskovi černoskvrnném si víc přečtěte tady.

O výsadbách a výsevech rostlin právě pro hmyz jsme psali třeba tady a letos i tady.

Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás koupí dárku na www.DarekProBeskydy.cz.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu