Dobrovolnická sezóna zahájena

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 24. 04. 2023

Letošní první sázení stromků s dobrovolníky mělo hned několik příjemných překvapení. Počasí (překvapení 1.) – vyšlo na jedničku. V sobotu byl snad první teplý den v roce, i v Beskydech, v lese, na úbočí hory Travný. Dobrovolníci (překvapení 2.) – kterých přišlo víc, než jsme čekali. Nadace O2, díky které celá akce proběhla, nás připravila na 30 dobrovolníků, ale v sobotu ráno jich do Beskyd z celé Moravy a možná i z větší dálky, dorazilo 44. To se nám ještě nestalo. Termín (překvapení 3.) – domluvený dlouho dopředu a někteří kolegové teprve ráno zjistili, že to vyšlo na Den Země.

Dobrovolnická sezóna zahájena

V sobotu 22. dubna jsme na úbočí hory Travný vysazovali s dobrovolníky jedle. Pohybovali jsme se celou dobu v Přírodní rezervaci Travný a vysadili jsme krásných 1 100 sazenic. Jedličky, které jsme vysazovali, byly z lesní školky, kde je pěstují bez zbytečné chemie. Jsou to sazenice z osiva posbíraného v místních lesích a vyrostly v Beskydech. Mají tak ty nejlepší předpoklady vyrůst a zpestřit les v úbočí nad říčkou Mohelnicí.

Po úvodním slovu jsme se všichni s krompáčky a sazenicemi přesunuli do přírodní rezervace, kde jsme se podívali, jak se taková jedle správně sází. A pak už to bylo na jednotlivých minitýmech nebo i jednotlivcích, jak si rozdělí role kopáče a sázeče a kde najdou pro své sazeničky to nejlepší místo. Důležité totiž bylo nejen světlo, které stromky potřebují, ale i půda. V tomto případě hlavně to, aby tam nějaká byla. Beskydské kopce jsou totiž opravdu hodně kamenité.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Připraveni na jaro

Pravidelnou jarní péči mají naše ovce už za sebou. Podívejte se na fotky.