Máj – vyhnali jsme ovce v háj

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 15. 05. 2023

V průběhu druhého květnového týdne jsme vyvezli na pastviny všech 163 ovcí. Jaro si s příchodem dává opravdu načas, a tak ani na našich nejníže položených pastvinách není trávy zrovna nadbytek a ovce budou brzo putovat zase o kus dál. Letos nás taky čeká kolem pastvy několik novinek, které jsme s odborníky naplánovali v průběhu zimy a kterými chceme podpořit pestrost nejen na loukách.

Máj – vyhnali jsme ovce v háj

První novinkou, která je v literatuře i odborníky oceňovaná, je pastva mokřadů. Letos začneme některé z mokřadů, o které se roky staráme, opatrně a na částech přepásat. Slibujeme si od toho větší narušení drnu a tím i větší pestrost rostlin, které budou mít díky pastvě lepší podmínky pro klíčení a růst. Mokřady budeme samozřejmě spolu s botaniky a entomology bědlivě sledovat a pravidelně pastvu vyhodnocovat. Na mokřadech se letos navíc chceme zaměřit na noční motýly a zjistit, kterým vzácným i běžným druhům naše péče nejvíc vyhovuje.

Další novinkou je ponechávání nepasených částí na některých loukách a naopak častější sečení horších a zarostlejších míst. Nepasené části samozřejmě nenecháme zarůst křovím, ale posečeme je a vypaseme v následujícím roce. Byli to právě vzácní motýli v čele s kriticky ohroženým modráskem černoskvrnným, kteří nás přiměli zamyslet se nad změnami v péči a vymyslet a naplánova tyto časově i prostorově složité vzorce. Naším cílem je ponechat na některých pastvinách "klidové zóny", kde by motýli a případně i jejich spříznění mravenci našli po celý rok klidná místa k odpočinku a rozmnožování a taky dostatek potravy pro sebe a své larvy. Prostě chceme vytvořit z pastvin zase o něco lepší místo pro život. Peníze na péči sice ještě nemáme schválené, ale už teď neleníme, mapy máme vytištěné a jsme připraveni okamžitě naše plány převést do reality.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu