Hyundai z Nošovic obnovuje louku na Borovém

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 05. 05. 2022

Louka na Borovém v údolí Mohelnice měla štěstí. Vybrali si ji zaměstnanci automobilky Hyundai z Nošovic a začali se o ni spolu se Salamandrem starat. Vloni a letos proběhl první krok k její obnově –  výřezy náletů. A dobrovolníci z Hyundai je uklízeli.

Hyundai z Nošovic obnovuje louku na Borovém

Louka na Borovém má příležitost stát se bohatou loukou. Asi nebude počtem druhů rostlin konkurovat loukám z jižní části Beskyd, ale vzhledem k tomu, že automobilka Hyundai o ni začala pečovat a Správa CHKO Beskydy tady vloni vybudovala několik tůní, určitě nabídne spoustu nových příležitostí k bydlení různým zvířatům. Příležitost tady budou mít jak suchomilní čmeláci, včely samotářky, motýli a všelijací brouci, tak v tůních potom čolci, žáby a další vodní drobotina. Letos na jaře už v tůních byli čolci a skokani a další na sebe určitě nenechají dlouho čekat.

Letos zjara jsme společně louku vyčistlili od náletů a dále ji budeme pravidelně séct. Návrat původních rostlin chceme urychlit výsadbou sazenic mateřídoušky a dalších rostlin tak, jak to děláme už několik let na jiných místech Beskyd. Na řadu přijdou taky výsevy semínek. Zaměstnance z Hyundai bereme a budeme brát co nejvíc s sebou, aby péči o louku zažili na vlastní kůži. A taky proto, že jim jde práce dobře od ruky. Ve čtvrtek 28. dubna se jich na Borovém sešlo 8 a zvládli toho uklidit opravdu hodně.

O louku se staráme v rámci projektu Zachování horských luk a pastvin v Beskydech, díky kterému můžeme pečovat taky o dalších 49 hektarů cenných beskydských luk a pastvin a který je financovaný Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Podívejte se do fotogalerie, jak nám společný úklid šel od ruky.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Máme ostříháno

Letos se stříhalo před zahájením pastevní sezóny přes 120 ovcí. Vlna i paznehty.

Jak to bylo se semínky

Když správná péče o louku nestačí, jsou na řadě semínka. Malinká i veliká, s jasným původem a jasnou vizí. Jak se nám s výsevy dařilo?