Zachování horských luk a pastvin v Beskydech

Ikona Louky Louky

V Beskydech se po staletí pásla stáda ovcí na rozsáhlých horských loukách. Na odlehlých místech již mnoho luk zarostlo a ty, které zůstaly, často ztratily svou pestrost. Ale díky původní neuvěřitelné ploše a rozmanitosti se přece jen ještě něco zachovalo.

Zachování horských luk a pastvin v Beskydech


Na horských loukách a pastvinách nerostou žádné supervzácné rostliny, unikátnost těchto míst spočívá v jedinečném souboru rostlin, a někde i v zajímavém a vzácném hmyzu. Často jsou to typy luk a pastvin, které jsou vzácné v celé Evropě. Tento projekt je součástí dlouhodobé spolupráce s Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Cíl projektu

Cílem projektu je péče o louky, o které by se jinak často nikdo nestaral a tím udržení a podpora rozmanitosti na všech úrovních. Proběhne taky modelová obnova „od lesa zpátky k louce“ na nové lokalitě o velikosti přibližně 1 hektaru. Dobrovolníci z nošovické automobilky budou zapojeni do prací na loukách na 2 akcích v roce 2021.

Cíl pro rok 2021

  • Péče o 49 ha současných lokalit,
  • výběr nově obnovované louky a výřez její 1. poloviny,
  • zahájení pěstování sazeniček a sběr semínek na další rok,
  • výsevy a výsadby rostlin na části lokalit,
  • sledování rozšíření vzácných motýlů a jejich hostitelských mravenců a srovnání s kvalitou bylinného porostu a historickými daty,
  • zapojení dobrovolníků z výrobního podniku v Nošovicích do úklidu sena, pálení vyřezaných větví, výsevů a výsadeb sazeniček,
  • výroba dvou komiksů na téma péče o louky.

Lokalizace

Zlínský a Moravskoslezský kraj, zejména obce Dolní Bečva, Prostřední Bečva, Velké Karlovice, Staré Hamry, Ostravice, Čeladná.

Období realizace projektu

Květen – prosinec 2021.

Financování

Celková výše podpory pro rok 2021 je 500 000 Kč.

Tuto aktivitu sponzoruje


Na první komiks se podívete tady.

Podobné aktivity

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu