Jak to bylo se semínky

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 12. 04. 2022

Od roku 2020 na některé louky vyséváme dříve běžné druhy rostlin, které se ani po letech naší péče nechtějí samy vrátit. Ty rostliny k tomu mají určitě svůj důvod, a pokud by jím bylo to, že v půdě už nejsou jejich semínka nebo že se na louku izolovanou třeba v lese nedokážou dostat, podáváme pomocnou ruku. Za 2 roky jsme vyseli přes 3 kilogramy drobných semínek a podpořili jsme je téměř 7 000 sazeniček mateřídoušky a hvozdíku. A taky jsme sledovali, jak se sazeničkám a semínkům daří.

Jak to bylo se semínky

Pestrobarevné louky jsou pěkné nejne pro oko, ale jsou lákavé i pro hmyz. A o ten nám jde. Kam se kvetoucí rostliny ani po letech péče nevracejí, nastupuje "zahradnický tým" Salamandru a seče, hrabe, vrtá se a hlavně vysévá a vysazuje. Semínka mají místní původ a buď si je sbíráme na loukách sami nebo nám je produkuje Výzkumná stanice travinářská ze Zubří. Sazeničky mají stejný původ. Původní druhy rostlin doplňujeme jak na horské smilkové louky, tak na louky s modráskem černoskvrnným. Víc se o důvodech a o samotných výsadbách dozvíte ve starších článcích tady a tady.

Zatím proběhly „zahradnické“ práce během dvou sezon. Po prvních výsadbách sazeniček se ujalo více než 95 % mateřídoušky vejčité a hvozdíku kropenatého přes 98 %. To je velmi pěkná úspěnost když uvážíme nehostinné podmínky, do kterých jsme sazeničky často vysazovali. Hodně jich je třeba na samotném radhošťském hřebeni. Semínka jsou na tom výrazně hůř, ale to jsme čekali. Musí totiž čelit mnoha přírodním nástrahám. Rozhodně nejzdatnější semínka má hvozdík, potom následuje statečná mateřídouška a trochu pozadu je štírovník růžkatý s chrpou luční. My ale ještě neházíme flintu do žita a stále čekáme a budeme i letos pokračovat ve sledování úspěšnosti našich výsevů. Doba klíčení semen je u každého druhu jiná a může trvat i více let, než semínka vzejdou. Na konečnou úspěšnost našeho snažení si musíme ještě pár let počkat a vytrvale sledovat, co se nám na loukách děje a co tam nového roste.

V letošním roce se pouštíme do vlhčích míst. Zkoušíme předpěstovat rostliny, které by mohly obohatit podmáčené louky a mokřady. I tady totiž dlouhodobý nedostatek péče vede ke snížení druhového bohatství. V tomto případě budeme na výsledky čekat ještě déle, protože první sazeničky půjdou do mokřadů teprve letos. O průběhu i výsledcích vás určitě budeme informovat.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Z nuly na sto

Vloni jsme si nechali zmapovat kriticky ohroženého modráska černoskvrnného v Beskydech. Jak se mu na teplých svazích nejen v údolí Rožnovské Bečvy daří?