Ještě je možné narazit na pastvinách na kočičí tlapky

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 05. 06. 2020

Kociánek dvoudomý je nenápadná drobná kytka, která z přírody pomalu mizí. Ještě je možné ji vidět asi na 50 místech v Beskydech. Právě v tomto období kvete. Tak vyrazte do přírody a mějte oči otevřené.

Ještě je možné narazit na pastvinách na kočičí tlapky

Kociánku, který býval před desítkami let daleko hojnější, se taky říkalo kočičí tlapky. Asi proto, že jeho květy jsou pěkně hebké a kočičí tlapku se zataženými drápky opravdu připomínají. Bývalo ho před lety tolik, že se z něj pletly věnečky, kterými se zdobily svaté obrázky.

Je to rostlina ne moc velká. Listy jsou v přízemní růžici a když kvete, je něco málo nad kotníky. Kvítky jsou drobné, buď růžové nebo bílé. Celá rostlina působí trochu jako slaměnka. Tak nějak suše. Taky má ráda sucho. Není to žádný dravec mezi rostlinami. Dává přednost místům s nízkou a řídkou trávou. Ve vysoké trávě si místo nevybojuje. Dřív byl kociánek běžný na pastvinách a mezích. Dnes je možné ho s velkou dávkou štěstí najít v lemech světlých lesů a na okrajích luk a pastvin. Vždycky ale tam, kde je půda tak chudá, že tam jiné rostliny už nechtějí růst.

Kociánek je dvoudomý, takže na jedné rostlině jsou květy buď jen samčí nebo jen samičí. Ty samičí jsou bílé jako nevěstiny šaty. Samčí květy jsou narůžovělé. Kvete v červnu a červenci.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Do seníku seno dáme

Letos poprvé budeme seno pro ovce na zimu skladovat v novém seníku. Podařilo se nám ho v zimě dokončit a měl by ukrýt na 100 velkých balíků sena.

Voda pro lesy

Po lesních cestách může odtékat z lesa poměrně významné množství vody. Nepoužívané lesní cesty je ale možné upravit tak, aby vodu naopak zadržovaly.