Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 05. 06. 2020
Kociánek dvoudomý je nenápadná drobná kytka, která z přírody pomalu mizí. Ještě je možné ji vidět asi na 50 místech v Beskydech. Právě v tomto období kvete. Tak vyrazte do přírody a mějte oči otevřené.
Kociánku, který býval před desítkami let daleko hojnější, se taky říkalo kočičí tlapky. Asi proto, že jeho květy jsou pěkně hebké a kočičí tlapku se zataženými drápky opravdu připomínají. Bývalo ho před lety tolik, že se z něj pletly věnečky, kterými se zdobily svaté obrázky.
Je to rostlina ne moc velká. Listy jsou v přízemní růžici a když kvete, je něco málo nad kotníky. Kvítky jsou drobné, buď růžové nebo bílé. Celá rostlina působí trochu jako slaměnka. Tak nějak suše. Taky má ráda sucho. Není to žádný dravec mezi rostlinami. Dává přednost místům s nízkou a řídkou trávou. Ve vysoké trávě si místo nevybojuje. Dřív byl kociánek běžný na pastvinách a mezích. Dnes je možné ho s velkou dávkou štěstí najít v lemech světlých lesů a na okrajích luk a pastvin. Vždycky ale tam, kde je půda tak chudá, že tam jiné rostliny už nechtějí růst.
Kociánek je dvoudomý, takže na jedné rostlině jsou květy buď jen samčí nebo jen samičí. Ty samičí jsou bílé jako nevěstiny šaty. Samčí květy jsou narůžovělé. Kvete v červnu a červenci.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu
Letos poprvé budeme seno pro ovce na zimu skladovat v novém seníku. Podařilo se nám ho v zimě dokončit a měl by ukrýt na 100 velkých balíků sena.
Po lesních cestách může odtékat z lesa poměrně významné množství vody. Nepoužívané lesní cesty je ale možné upravit tak, aby vodu naopak zadržovaly.