Juráška barevná i v zimě

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 05. 03. 2021

Je dobré vědět, že jsou v Beskydech i jiná opravdu pěkná místa, která stojí za návštěvu, kromě vcelku profláknutých Pusteven a Lysé hory. Třeba mokřady. Pokaždé vás překvapí jinou tváří, pokaždé tam můžete najít něco nového a i v zimě žijí a jsou barevné. Přijměte pozvánku na alespoň virtuální prohlídku Přírodní památky Pod Juráškou. Právě teď je plná vody.

Juráška barevná i v zimě

Mokřad leží v údolí říčky Kněhyně a pokaždé, když jedete na Pustevny, musíte ho minout. Od cesty to není nic moc, ale zblízka vidíte, jak to v mokřadu žije a jak je pokaždé jiný. Po dešti je plný vody. Na prohlídku jsou nejlepší gumáky a v okolí můžete sledovat stružky a potůčky vody, jak tečou a hledají si cestu po louce. Když je naopak delší dobu sucho, stačí na prohlídku tenisky. Půjdete-li opatrně, ani je nebudete muset doma prát. Právě díky vodě je Juráška plná zajímavých a vzácných rostlin a je tak barevná i v zimě. V tůních žijí čolci, vážky a jiná drobotina a na květech se krmí pestří motýli. To ale až v létě, když jim to teplota dovolí.

O Přírodní památku Pod Juráškou se už řadu let staráme. Několikrát v roce ji sečeme, pokaždé jen kousek podle toho, jak je to zrovna potřeba. Taky tam vyřezáváme křoví, aby moc nestínilo tůním a nevypilo z nich všechnu vodu. V minulých letech jsme tam taky založili několik tůní nových.

Líbí se vám, co děláme? Přispějte na www.DarekProBeskydy.cz. Právě z vašich prostředků můžeme o podobné mokřady pečovat pravidelně.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Deset rysů v Beskydech

Tady byla informace o telemetrii rysů v Beskydech, kterou jsme museli na žádost řešitele projektu odmazat.

Uměním za obnovu Bečvy

Přijměte pozvání na online stream z koncertů, aukce a uměleckého happeningu, který se bude konat v sobotu 20. února 2021 od 13 hodin. Výtěžek z akce půjde na obnovu řeky Bečvy, která byla poškozena při havárii v září 2020.