Maraton za poznáním příčin nedostatku vody

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 18. 09. 2020

V pondělí a úterý 7. a 8. září proběhla zajímavá exkurze za poznáním příčin nedostatku vody v lesích a jejich řešení. Exkurze proběhla na Slovensku v lesích v okolí Košic a Medzilaborců a měla tak nabitý program, že připomínala spíš maraton za poznáním.

Maraton za poznáním příčin nedostatku vody

Průvodcem po oba dva dny byl Štefan Vaľo, který se opatřením v lesích na zdržení vody věnuje už řadu let. Lubomír Marhavy doplňoval výklad pohledem pedologa, tedy odborníka na půdu a zemědělství. Hlavním cílem exkurze byla praktická ukázka jak příčin, tak poměrně jednoduchých a efektivních opatření, která zadrží co nejdéle vodu tam, kde spadla. V našem případě v lese.

První den exkurze byl zaměřený hlavně na hledání příčin rychlého odtoku vody z lesní půdy. Přímo na místě v lese probíhala ukázka různých negativních jevů a jejich hmatatelných příčin. Druhý den byl program zaměřený hlavně na technická řešení problému sucha a půdní eroze v lesích s důrazem na jednoduchost a efektivnost.

Mezi taková opatření patří třeba revitalizace přibližovacích linek v podobě zasakovacích prohlubní a pásů nebo širších průlehů zakončených tůněmi.

Dobrou zprávou je, že podobná drobná opatření v lesích se už letos budují v CHKO Beskydy z prostředků Programu péče o krajinu a další opatření na zadržení vody v lese a zpomalení odtoku jsou naplánována na příští rok.


Na některá opatření přímo z Beskyd se můžete podívat tady.

Fotky z exkurze na Slovensko jsou ve fotogalerii. Foto Martin Konupka a Miroslav Kubín.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

6 000 stromů z eshopu

Lesy vysazujeme každý podzim. Letos to ale bude poprvé z prostředků eshopu BrainMarket, který nám za každý větší nákup daruje jeden strom. A ten my vysadíme.