Na Vandru nikdo netonul

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 24. 09. 2020

Na 4. SalamandrVANDRU nás téměř na každém kroku provázela voda. Vydali jsme se za ní do údolí Velkého potoka, kde je možné vidět močály, podmáčené lesy, divočící potok, ale taky smilkové louky a stádo pěkných, ale plachých ovcí. Pozvání dostali naši dárci a podporovatelé.

Na Vandru nikdo netonul

Na místě srazu nedaleko mokřadu Hutě a Velkého potoka se v sobotu 19. září dopoledne sešlo na 25 lidí. Počasí bylo krásné, rosa vydatná, a tak jsme mohli vyrazit lesem přímo do mokřadu, který sice nebyl až po okraj naplněný vodou, ale vydatný tlak na membrány bot dokázala vyvinout i ta rosa. Uprostřed mokřadu, kde se nacházelo nejsušší místo - pozor toto není univerzálně platné pravidlo - jsme se dozvěděli o tom, jak to mají Beskydy s vodou a proč v nejbližších několika miliónech let nebudou nejmokřejším pohořím v republice. Stará cesta, na které ještě místy bylo vidět skládané dřevo, které zhruba před 200 lety použili, aby překlenuli podmáčené úseky, nás vyvedla na velké louce, které se říká prostě Velké. Tady jsme si dali svačinu a poslechli si o tom, jak Salamandr v krajině pomáhá, proč vysévá kokrhel a vysazuje mateřídoušku. A protože bylo pěkně, připojil Vojta Bajer, průvodce VANDREM, ještě povídání o Starých Hamrech a Ostravici. O tom, jak to bylo s jejich názvy a jak vlastně vznikaly. Nedaleko se zrovna páslo stádo plachých ovcí valašek, které se nepřišly poslušně ukázat ke kraji ohrady, ale jen na nás z dálky pokukovaly a způsobně se pásly.

Po svačinové pauze jsme sešli k Velkému potoku, kde jsme si ukazovali, jak má takový horský potok vypadat a jak ovlivňuje celý les. Na cestě podél potoka dolů nás čekalo ještě několik zastávek, kde jsme si postupně vysvětlili funkci říčních štěrků, které zůstaly v Beskydech už jenom na pár místech a na kterých děti ocenily zejména to, že to jsou normální kameny a můžou jimi házet do vody. Na posledních dvou zastávkách, které byly v podmáčeném lese, jsme měli slíbené tonutí nebo alespoň pořádné nabrání vody do bot. Protože dlouho nepšelo a les nebyl čerstvě napitý vodou, tonutí se nekonalo. Všichni účastníci komentované procházky přežili a největší újmou byly tenisky zašpiněné od bláta.

Na SalamandrVANDR zveme každoročně naše dárce a podporovatele, protože jim chceme přímo v terénu ukázat, kde jejich peníze pomáhají. Letošní virová situace způsobila, že jsme tentokrát náš VANDR přesunuli z jara na podzim, ale o to víc jsme se na něj těšili.

Pokud chcete příští rok taky dostat pozvánku na SalamandrVANDR a mít možnost dostat se do míst, o kterých jste možná nevěděli nebo by se vám takový VANDR prostě líbil, klikněte na www.DarekProBeskydy.cz, podpořte dobrou věc a máte pozvánku jistou.


Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Vracíme loukám pestrost

Se začátkem podzimu jsme se pustili do výsevů a výsadeb sazenic rostlin, které bývaly dřív v trávnících běžné. Snažíme se tímto krokem urychlit obnovu druhově chudých horských luk.