Vracíme loukám pestrost

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 13. 10. 2020

Zahradničíme a hrajeme si. Ale dává nám to smysl. Louky na horách, pokud už nejsou jednou nohou lesem, ztratily hodně ze své původní pestrosti druhů. Když na nich desítky let nikdo nehospodařil, drobné i větší květiny se vytratily a zůstala jenom tráva. A pár odolných květin, které ale samy mnoho parády nenadělají a hmyz nenakrmí.

Vracíme loukám pestrost

O louky, na kterých vyséváme a vysazujeme kytky, se staráme už několik let. Pravidelně je kosíme nebo přepásáme ovcemi. A taky sledujeme, jak se na nich daří hmyzu a jak se mění množství a složení květin. Po pěti letech péče a výzkumů, kdy se druhové složení trávníků na loukách ve vyšších polohách změnilo jen velmi nepatrně, jsme se rozhodli vyzkoušet přímé vysazování a výsevy květin.

Semena k výsevům jsme si sbírali na pestrých loukách v Beskydech vesměs sami. Výzkumná stanice travinářská ze Zubří potom z těchto regionálně původních semen založila matečné porosty, na kterých dokážou sklidit semen daleko víc, než ve volné přírodě. Oseva nám taky vypěstovala větší část sazenic mateřídoušky a hvozdíku, které do trávníku vysazujeme. Letos na podzim bychom rádi vysadili přes 1,5 tisíce těchto sazenic.

Počasí a hustý travní drn jsou našimi největšími protivníky. Výsadby i výsevy jsou nejúspěšnější na podzim, protože nehrozí sucho ani horko, které malým rostlinkám nesvědčí. Chladná rána, mlhy a hlavně hrozba sněhu jsou teď naším největším strašákem. Před výsevy si terén pořádně připravujeme. Odstraňujeme hustý travní drn, kde se malé semínko nemá šanci uchytit a dostat se k živinám a světlu zároveň. Cílem je, dostat se až na hlínu. Potom můžeme vysévat chrpu luční, štírovník růžkatý, mateřídoušku nebo hvozdík kropenatý. Abychom obnovu luk urychlili, vysazujeme v přesných rozestupech sazeničky hvozdíku kropenatého a mateřídoušky. Velkou část obnovy druhového bohatství ale pořád necháváme na přírodě. Výsevy i výsadby děláme v metr širokých pruzích o délce několika desítek metrů, podle velikosti louky.

Výsevy a výsadby letos děláme z projektu Kvetoucí horské louky, který byl podpořený z prostředků Plzeňského Prazdroje v rámci výzvy Radegast lidem.

Na fotky z výsevů se podívejte do fotogalerie.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Zpomalení odtoku bagrem

Zadržení dešťové vody v lese je aktuálním tématem hlavně kvůli suchým létům, která v minulých letech přicházela. Bagr může s tímto problémem pomoct. Pokud víme jak.

Na Vandru nikdo netonul

V sobotu 19. září proběhl už 4. SalamandrVANDR. Tentokrát jsme se sešli ve Starých Hamrech a hlavním tématem byla voda.