Neznámá krása orchidejí

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 15. 05. 2020

Najít v trávě kvetoucí orchidej není pro milovníka přírody v květnu až takový těžký úkol. Ale právě proto, že většinou si barevného květu všimneme až tehdy, když vykukuje z trávy, je zajímavé podívat se na tyto kytky v době, kdy se ještě krčí nenápadně v trávě a barevné květy si teprve chystají.

Neznámá krása orchidejí

Díky velkému suchu se letos vstavače mužské v trávě jen tak neschovaly. V době, kdy se teprve chystaly kvést, byla tráva nízká a řídká, a tak široké listy s květy připravenými vykvést byly snadno k nalezení. Velké sucho taky zavinilo, že vstavače byly letos menší, slabší, ale o to zajímavější. Někde připomínaly mladé kukuřičné klasy, jinde zase fialové šišky na tenkém stonku. Podívejte se do fotogalerie a udělejte si vlastní nazor.

O louky s orchidejemi pečujeme už téměř 20 let. Vyřezáváme je z křoví, přepásáme a pravidelně kosíme. Vždycky se těšíme z každého květu, který je pro nás opravdovou odměnou. Vstavačům mužským škodí intenzivní hospodaření spojené s hnojením luk, mulčováním a časným sečením. Bez opravdové lidské dřiny z louky nevykouknou.

Líbí se vám, co děláme? Podpoře nás koupí dárku v našem e-shopu DarekProBeskydy.cz. Můžete podpořit přímo péči o horskou louku. Ale na výběr tam toho máme víc - www.DarekProBeskydy.cz

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

My rozdíly neděláme

Povinnému značení jehňat se u nás nikdo nevyhne. Ušní známkou označíme všechny - beránky i ovečky.

Začala velká jízda po Beskydech

Tak jako každý rok touto dobou přicházel do vsi dráteník, tak i naše ovce s příchodem května vyrazily na pastviny. Až do prosince budou cestovat po zapadlých koutech Beskyd, kde budou pilně pracovat.