Začala velká jízda po Beskydech

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 05. 05. 2020


Naše stádo ovcí už má skoro 150 platných členů. Letos jsme ho rozdělili do pěti týmů, aby ovce měly při cestování potřebný komfort a taky abychom zvládli vypást víc pěkných míst. Na každé louce se ovce zdrží jen pár týdnů a zase jedou dál. Za rok tak nacestují na vozíku nebo přepravníku stovky kilometrů. Zapršelo, narostla tráva a velká jízda mohla začít.

Začala velká jízda po Beskydech

Za posledních sedm let se nám chov ovcí rozrostl z původních ani ne deseti na současných téměř 150 ovcí a jednoho berana. Ovce chováme nejen proto, že do beskydské krajiny patří z estetického hlediska, ale hlavně kvůli jejich práci, kterou na loukách odvádí. Ovce svými drobnými kopyty dokáží rozdupat louku tak akorát, že na ní vyrostou ty správné kytky. Poradí si taky s kdejakým keříkem, který se v louce objeví.

Bez ovčí práce Beskydy zarůstají. Louky se mění v křoví a les. Nekvetou a nenabízí motýlům a včelám místo k bydlení, občerstvení a výchově mladé generace. Někde je sice možné nahradit ovce strojem, ale jinde to třeba kvůli prudkému svahu možné není. A taky příroda má ráda změnu. Občas ocení přepasení téměř každá louka. Odmění se potom množstvím drobných kvítků, jaké má třeba mateřídouška, hvozdík nebo vítod.

Naše stádo ovcí vypásá už sedmým rokem ty nejcennější místa v Beskydech. Hodně z nich je domovem kriticky ohroženého modráska černoskvrnného. Díky ovčí píli se na několik luk tento vzácný motýl po řadě let taky vrátil. A vrací se i jiní motýli.

Líbí se vám, co děláme? Naši práci můžete podpořit koupí dárku v našem e-shopu. Můžete se třeba podílet na vytvoření domova pro modráska nebo na péči o horskou louku. Na www.DarekProBeskydy.cz toho nabízíme hodně.


Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu

Neznámá krása orchidejí

Že orchideje najdeme i u nás v Beskydech, o tom už kde kdo slyšel. Ale věděli jste, že těsně před vykvetením můžou vypadat jako kukuřičný klas?

Za nákup strom do beskydských lesů

Beskydské lesy pod tlakem kůrovce a sucha doslova mizí před očima. Obchod BrainMarket se rozhodl řešit tuto situaci a za nákup daruje do beskydských lesů jeden strom.