Nová louka v letním žáru

Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 23. 08. 2022

V jednom z nejteplejších dnů letošního léta nás čekal úklid naší nejnovější louky. A nejen nás, ale i ty, kteří vyměnili stín montážních hal a kanceláří za jeden den pomoci Beskydům. Než vznikne pořádná louka, ještě to chvíli potrvá. Ale s tím taky počítáme.

Nová louka v letním žáru

Vedro k zalknutí, slunce pálí, vzduch nad loukou se ani nepohne. Přesto se ti, kteří tu už od rána s hráběmi a vidlemi uklízejí louku, zastaví vždycky jen na chvilku, aby se napili. Dalo by se věřit, že je to tím, jak jsou zvyklí držet tempo na výrobních linkách. Jenže ne všichni dobrovolníci, kteří z Hyundaie přišli, aby znovu pomohli o kousek zlepšit novou louku na Krásné, byli z výroby.

Zase jsme posunuli louku, kterou od loňského roku spolu s Hyundaiem zlepšujeme, blíž k pestrosti. Vyřezání stromů a keřů, ne všech, už proběhlo dřív, stejně jako vybudování tůní pro obojživelníky. Tentokrát jsme uklízeli posečenou trávu. Místy je tady sice ještě víc ostružin než trávy, ale na běh na dlouhou trať jsme zvyklí.

Dobrovolníkům šla práce opravdu dobře od ruky, a tak jsme měli čas i na stavbu slunečních lázní pro plazi. Sotva jsme se zídkou začali, už se mezi kameny objevila ještěrka. Z linky Hyundaie sjede auto za minutu, příroda je ale ještě rychlejší. Na podzim nás tu ještě čeká sázení rostlin a vysévání semínek. Celé to „zahrádkaření“ bude sloužit k tomu, aby se louka rychleji obnovila a co nejdříve přitáhla motýly a další život.

O louku se staráme v rámci projektu Zachování horských luk a pastvin v Beskydech, díky kterému můžeme pečovat taky o další desítky hektarů cenných beskydských luk a pastvin a který je financovaný Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Na fotky se podívejte do fotogalerie.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu