Po dvou letech se vrátili na místo činu

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 02. 10. 2019

Mezi Lysou horou a Smrkem se 1. října sešlo jedenáct dobrovolníků z firmy KPMG a přiložili ruku k dílu při úklidu vzácné horské louky.

Po dvou letech se vrátili na místo činu

V Ostravici na svahu kopce Skalka totiž roste drátěná louka. Každá louka, i ta drátěná, potřebuje pravidelnou péči. Louka bez péče se časem změní v les. Nebo ještě hůř v neprostupné houští, kde nenajde svůj domov ani barevný motýl ani voňavá mateřídouška. Příroda tak přijde o zajímavé druhy a lidi o výhledy a možnost lehnout si do trávy a dívat se na nebe.

Na drátěné louce roste drsná a pichlavá tráva smilka tuhá, která dala podobným porostům jméno – smilkové trávníky. Ty jsou dnes už vzácné, protože hodně jich bylo v minulosti přeměněno na les. A právě proto, že se jedná o vzácný biotop, pečuje Salamandr o podobné louky už řadu let.

Dobrovolníci z KPMG uklízeli tuto louku už podruhé a tentokrát jim počasí přálo. V roce 2017, kdy byli na louce prvně, byla totiž mlha a pršelo. Krásný den tak mohli letos zakončit opečným špekáčkem, který byl opravdu zasloužený.

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu