Dvacítka odvážných na SalamandrVANDRu

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 21. 09. 2021

Každoročně zveme naše dárce a podporovatele na komentované procházky po místech, kde jejich peníze pomáhají. Mluvíme o naší péči v souvislostech s vývojem krajiny a osídlení nebo s výskytem vzácných druhů zvířat a rostlin. V sobotu 18. září proběhl už 5. ročník takové procházky–SalamandrVANDRu.

Dvacítka odvážných na SalamandrVANDRu

Předpověď počasí slibovala déšť nebo alespoň mrak až k zemi a mrholení. I přes takové vyhlídky se dvacítka našich statečných dárců nezalekla a dojela na Soláň, kde jsme měli dopoledne sraz. První polovina trasy vedla turisticky známými cestami s výkladem o vývoji území v dávné i méně dávné minulosti. Potom jsme ze známé cesty uhnuli a vydali se do luk, o které pečujeme. Tady bylo povídání zaměřené na to, jak o louky pečujeme my, proč to děláme jinak, než většina zemědělců v okolí a taky na jaké překážky při tom narážíme. Pod loukou s jalovci jsme našli naše stádo ovcí, které se sice přišlo ukázat, ale o velký obdiv nestálo a brzo se schovalo za keře. Tady nám naše kolegyně Šárka povídala o tom, co obnáší práce s ovcemi v terénu při našem oplůtkovém způsobu pastvy. Další kroky nás zavedly na největší beskydské vřesoviště, které sice už nejlepší dobu květu mělo letos za sebou, ale i tak bylo pořád růžové. Zájemci si mohli také z blízka prohlédnout břízu tmavou – strom, který byl samostatným druhem jenom pár let. Letošní Vandr provázelo více či méně deštivé počasí a o to větší dík patří všem, kteří na něj dorazili a vytrvali až do konce.

Na SalamandrVANDR zveme každoročně naše dárce a podporovatele, protože jim chceme přímo v terénu ukázat, kde jejich peníze pomáhají. Letos jsme kvůli virové situaci náš VANDR opět přesunuli z jara na podzim, ale o to víc jsme se na něj těšili.

Pokud chcete příští rok taky dostat pozvánku na SalamandrVANDR a mít možnost dostat se do míst, o kterých jste možná nevěděli nebo by se vám takový VANDR prostě líbil, klikněte na www.DarekProBeskydy.cz, podpořte dobrou věc a máte pozvánku jistou.

Zápisky z loňského Vandru jsou tady.

Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu