Jak jsme si mákli v mokřadu

Rubrika Ze života Salamandru | Publikováno 11. 08. 2021

Mokřady potřebují pravidelně nepravidelnou péči. Takže aspoň občas pokosit, uklidit, vyřezat to, co tam vyrostlo navíc. Na Hutích blízko Starých Hamer se nám v posledních letech daří pečovat o mokřad každoročně, a to díky podpoře Radegastu.

Jak jsme si mákli v mokřadu
Foto: Robin Nevřala, Radegast

Přestože předpověď počasí slibovala zážitek spíš silný, než příjemný, vyrazili jsme mu vstříc i v hustém mrholení. To bylo dozvukem předchozího celodenního deště, a tak všem bylo jasné, že suchý nikdo nezůstane. Na místě srazu jsme se seznámili s dobrovolníky, kteří se rozhodli vykročit ze své komfortní zóny a přijet nám pomoct. Práce bylo víc než dost. Na mokřadu letos vyrostla vysoká tráva, která navíc po posečení promokla a slibovala posílení snad všech svalových partií. A protože nám přijeli pomoct i zaměstnanci Radegastu, mohla proběhnout živelná diskuse na téma piva, pivních speciálů, malých pivovarů a asi všeho, co se piva týká.

Malá vsuvka k mokřadům: Mokřady, močály, bažiny a podmáčené louky jsou v krajině potřeba, přestože přímý užitek z nich není žádný. Seno se na nich nedá dělat a ještě tam zapadávají stroje nebo vozy i s krávama. Jenomže mokřady dokážou udržet v krajině vodu, která by bez nich vcelku rychle odtekla a to se v pramenné oblasti, jakou Beskydy jsou, hodí. Během dešťů se močály pořádně napijí a v období sucha potom můžou vodu pomalu vypouštět a udržovat potůčky při životě. Beskydy nemají žádnou velkou řeku, která by je zásobovala vodou a dokonce i složení podloží přímo nenahrává vzniku velkých mokřadů, jaké jsou třeba na Šumavě. Takže jsme za každý, i malý mokřad rádi. A protože mokřad je prostředí natolik odlišné od běžné louky nebo lesa, daří se tady i jiným zvířatům a rostlinám. A tak i jim úklidem močálu děláme místo pro život.

S jednou přestávkou na oběd v mokré trávě jsme pracovali na úklidu mokřadu celý den. I přes obrovskou snahu všech zúčastněných nám kousek mokřadu ještě zbyl na dodělání někdy jindy. Ale protože se počasí nakonec umoudřilo a po několika dnech se ukázalo na obloze i slunce, zážitek byl nakonec nejen silný, ale i dobrý.

Všem dobrovolníkům, kteří s námi mokřad Hutě uklízeli, děkujeme.

Už teď víme, že další mokřad budeme uklízet v pátek 20.8. 2021. Tentokrát to bude Plucnarka v Čeladné v údolí Podolánky. Víc informací a registrace tady.

Jak jsme Plucnarku uklízeli vloni najdete tady.

O mokřady pečujeme díky podpoře Radegastu.


Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii Obrázek v galerii
Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku Náhled obrázku

Kdo je Salamandr

Pečujeme o krajinu Beskyd a okolí. Žijeme tady, líbí se nám tu, chceme, aby budoucí generace viděly stejnou krásu jako my.
Více o nás
Kontakt

Co dělá Salamandr

Ikona Louky Beskydy pro motýly

Tři různé projekty podpořené z Operačního programu životní prostředí zahrnují různé modely péče o louky a mokřady v Beskydech.

Přehled aktivit

Podpořte nás

Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu

Podpora

Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu