Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Rubrika Co se děje v Beskydech | Publikováno 16. 07. 2021
Konec června a začátek července patří modráskům černoskvrnným. Když se potkají všechny okolnosti, může s nimi člověk prožít i letecký den. Jeden takový proběhl tento týden na Kamenném v Dolní Bečvě.
O louky se tady Salamandr stará už od roku 2014. Na začátku byly velké výřezy keřů a stromů, které za roky bez péče v loukách vyrostly. S úklidem nám tehdy několikrát pomáhali dobrovolníci. Potom nastoupily ovce jako živé sekačky v kombinaci s těmi motorovými. Po několika letech jsme výřezy zopakovali, abychom loukám udělali ještě víc místa a domluvili jsme se s dalšími majiteli a začali pečovat o další louky. Letos se tady staráme o 6 hektarů. Každý rok přemýšlíme nejen nad tím, jak naplánovat sečení a pastvu, abychom udělali seno, ale taky aby vždycky něco kvetlo a motýli a další hmyz neměli hlad. Za roky péče Kamenné rozkvetlo a nastěhovali se sem motýli. Sami majitelé pozemků mají z voňavých luk a motýlího hemžení radost.
V roce 2018 nastal velký den - byl tady poprvé pozorován modrásek černoskvrnný - prvních 5 odvážlivců. Kriticky ohrožený motýl, kterého v údolí Rožnovské Bečvy nikdo dlouhé desítky let neviděl. Motýl náročný na kombinaci snad všech podmínek prostředí vyžadující nízký řídký trávník, dostatek mateřídoušky nebo oregána, dostatek těch správných rezavých mravenců, teplo a zimy tak akorát. A to nejen tam, kde žije, ale i v širším okolí, protože když to s výchovou mládeže přežene, nutně se musí stěhovat. Larvy totiž parazitují u mravenců a dokážou s jejich hnízdy pořádně zatočit. Dlouhé roky přežíval na několika lokalitách na Horním Vsacku, kde se tradiční hospodaření udrželo déle než v okolí rychle se průmyslově rozvíjejícího Rožnova.
Letos bylo na loukách, o které se staráme, pozorováno minimálně 14 modrásků černoskvrnných. A možná i víc, protože motýli jsou neposední a dělají si, co chtějí. Ale i tak se nám podařilo jejich letecký den zdokumentovat. Přestože třikrát pršelo, tak třikrát vyletěli. Svůj letecký den si zkazit nenechali.
Na fotky se podívejte do fotogalerie.
O louky na Kamenném se staráme díky podpoře z Operačního programu Životní prostředí, projektu LIFE Ze života hmyzu a spolupráci s automobilkou Hyundai na projektu Zachování horských luk a pastvin v Beskydech. I přes veškerou naši snahu nám tyto projekty pokrývají jen část nákladů na péči.
Chcete modráska v Beskydech? Podpořte nás na www.DarekProBeskydy.cz. Kupte domov modráskovi a voňavou pastvinu. Po nás Beskydy.
Dva různé projekty propojující tradiční hospodaření a nové poznatky z ochrany přírody, které cílí na vzácné druhy hmyzu a původních rostlin.
Dobré srdce?
Kupte si něco v našem e-shopu
Pracovní tým?
Staňte se dobrovolníky
Zodpovědná firma?
Sponzorujte naši práci pro krajinu